Yumurtalarda Salmonella Şüphesi

Okunma [3096]
Yumurtalarda Salmonella Şüphesi

 

Gıda güvenliği uyarısı

Center for Disease Control and Prevention (CDC) ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Gravel Ridge Çiftlikleri tarafından üretilen yumurtalarla bağlantılı Salmonella Enteritidis enfeksiyonlarının çok aşamalı bir salgınını araştırmaktadır. Hastalıklar 10 Temmuz 2018 - 7 Ağustos 2018 tarihleri ​​arasında başlamışdır. Hastalar ortalama 31 yaşında olup yaşları 1 ile 94 arasında değişmektedir. Salmonella olan 9 kişiden 2'si (% 22) hastaneye kaldırıldı. Ne iyi ki hiç ölüm rapor edilmedi. 22 Ağustos 2018'den sonra ortaya çıkan hastalıklar, bir kişinin hastalandığı ve hastalık bildirildiği zaman arasında geçen süre 2 ile 4 hafta olmasından dolayı henüz rapor edilemeyebilir. 

 

Tüketicilere ve Restoranlara Tavsiyeler

shutterstock_1091021354.jpg

 

 • 8 Eylül 2018'de, Gravel Ridge Farms, kafessiz üretim olan  büyük yumurtaları Salmonella şüphesiyle toplattı.
 • Gravel Ridge Çiftliği'nin  yumurtalarını yemeyin, satmayın veya servis etmeyin.
 • Gravel Ridge Çiftliği'ni, kodu UPC  7-06970-38444-6 olan düzinlerce yumurta paketlerini toplattı.
 • Geri istenen yumurtalar marketlerde, Alabama, Georgia ve Tennessee'deki restoranlarda satıldı. Geri istenen yumurtaların satıldığı yerlerin tam listesi için FDA web sitesini ziyaret edin.
 • Herhangi bir Gravel Ridge Çiftliği yumurtalarını imha için depoya iade edin ya da tarihine bakılmaksızın bunları atın. Bazı yumurtalar yendiyse ve kimse hastalanmasa bile, onları yemeyin.
 • Attığınız  yumurtaların depolandığı buzdolaplarında çekmeceleri veya rafları yıkayın ve dezenfekte edin. Buzdolabınızı temizlemek için bu beş adımı izleyin.
 • Gravel Ridge Çiftlikleri'nden gelen yumurtaları yediğiniz için hasta olduğunu düşünüyorsanız bir sağlık uzmanına başvurun.
 • Tüketiciler ve restoranlar çiğ yumurtalardan kaynaklanan gıda kaynaklı hastalıkları önlemek için yumurtaları her zaman güvenli bir şekilde tutmalı ve pişirmelidir. Tüm taze yumurta ve yumurta ürünlerini özenle işlemek ve hazırlamak önemlidir.
 • Yumurtalar hem yumurta sarısı hem de beyaz sertleşene kadar pişirilmelidir. Çırpılmış yumurta akıntısız olmamalıdır. Yumurtalı yemekler, 160 ° F veya daha sıcak bir iç sıcaklığa kadar pişirilmelidir.
 • Çiğ veya hafif pişirilmiş yumurta içeren yiyeceklerin, örneğin mayonez hollandaise sosu gibi, sadece pastörize yumurtalarla yapıldığında tüketilebilir. Pastörizasyon hastalığa neden olan mikropları öldürür.
 • Sabun ve su ile eller, tezgahlar, mutfak eşyaları, kaplar ve kesme tahtaları dahil olmak üzere çiğ yumurtalarla temas eden tüm eşyaları yıkayın.

 

Salmonella Enfeksiyonun Belirtileri

shutterstock_1112110616.jpg

 • Salmonella ile enfekte olan kişilerin çoğunda, bakteriye maruz kaldıktan 12 ila 72 saat sonra ishal, ateş ve mide krampları gelişir.
 • Hastalık genellikle 4-7 gün sürer ve çoğu insan tedavi olmaksızın iyileşir.
 • Bazı kişilerde diyare, hastanın hastaneye yatırılması gerektiği kadar şiddetli olabilir. Salmonella enfeksiyonu bağırsaklardan kan dolaşımına ve daha sonra vücuttaki diğer yerlere yayılabilir.
 • 5 yaşından küçük çocuklar, 65 yaşından büyük yetişkinler ve zayıflamış bağışıklık sistemi olan kişilerin hastalığı ağır geçirme olasılığı daha yüksektir.

 

 

 


Taglar: #gıdagüvenliğiuyarısı #CDC #centerfordiseasecontrolandprevention #halksağlığı #ABD #GıdaveİlaçDairesi #FDA #GravelRidgeÇiftlikleri #SalmonellaEnteritidis #enfeksiyon #salgın #tüketici #restoran #yumurta #bulaş #bulaşıcı #kirli #Alabama #Georgia #Tennessee #buzdolabı #dezenfekte #çiğyumurtalardan #gıdakaynaklıhastalıklar #yumurtasarısı #yumurtabeyazı #çırpılmışyumurta #içsıcaklık #mayonez #hollandaisesosu #pastörizeyumurtalar y#pastörizasyon #salgın #ishal #ateş #midekrampları

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 11.09.2018

Kaynak: CDC

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler