Yeni Zayıflama İlacı Onaylandı

Okunma [5690]
Yeni Zayıflama İlacı Onaylandı

 

Amerika Zayıflama İlacı Piyasasına Bir Yeni İlaç Daha Girdi

 

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Lilly firmasının Zepbound adlı kilo verme ilacını onayladı. Diyabet tedavisinde kullanılan Mounjaro'nun farklı bir versiyonunun kilo verme ilacı olarak satılmasına onay çıktı.

 

Kullananlar Vücut Ağırlıklarının Yaklaşık Dörtte Birini Verdi

 

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Lilly firmasının etken maddesi tirzepatid olan Zepbound adlı ilacını onayladı. İlaç, yakın zamanda yapılan bir çalışmada diyet yapanların vücut ağırlıklarının yaklaşık dörtte birini ya da ortalama 27 kilo vermelerine yardımcı oldu.

Novo Nordisk'in diyabet tedavisi Ozempic'in yüksek dozlu bir versiyonu olan Wegovy'ye rakip olacak Zepbound, kilo kaybı için onaylanan en son diyabet ilacı oldu.

 

Diyabet İlacıydı Obezite İçin Onay Aldı

 

FDA, Lilly'nin ilacını obez olarak kabul edilen, vücut kitle indeksi 30 veya daha yüksek olan veya yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet gibi ilgili bir sağlık durumu olan aşırı kilolu kişiler için onayladı. FDA, ilacın sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz ile beraber kullanılması gerektiğini söyledi.

 

Amerika'da Obezite Tablosu ; 100 Milyon Yetişkin ve 15 milyon Çocuk 

 

Zepbound ve Mounjaro'daki tirzepatid ve Wegovy ve Ozempic'teki semaglutid etken maddeleri, insanlar yemek yedikten sonra iştahı ve tokluk hissini düzenlemek için devreye giren hormonları taklit ederek çalışıyor.

İki ilaç da GLP-1 olarak bilinen glukagon benzeri peptid-1 adlı hormonu taklit ediyor. Tirzepatid ayrıca, glukoza bağımlı insülinotropik polipeptid (GIP) isimli ikinci bir hormonu hedefliyor.

 

İlaçların Etkisi Kalıcı Olabilir mi?

 

Zepbound, Wegovy'den daha fazla kilo kaybını teşvik ediyor gibi görünüyor. Çalışma sonuçlarına göre, 2021 yılında kronik kilo yönetimi için onaylanan Wegovy, insanların vücut ağırlıklarının yaklaşık yüzde 15'ini ya da ortalama 15 kilo kaybetmelerine yardımcı oldu.

Boston'daki Massachusetts General Hospital'da obezite tıbbı uzmanı olan Dr. Fatima Cody Stanford, "Bu, obezite tedavisi için şimdiye kadar onaylanmış en yüksek etkili ilaç olabilir" dedi.

Ünlü isimlerin kullanmasıyla adları duyulan ve sosyal medyada hızla yayılan semaglutide ve tirzepatide ilaçları halihazırda o kadar talep gördü ki üreticileri yetişmekte zorlanıyor. Her iki ilaç da aylardır FDA'in piyasada zor bulunan ilaçlar listesinde yer alıyor.

 

Yan Etkilere Dikkat ; Mide Bulantısı, Kabızlık, Saç Dökülmesi

 

Yeni zayıflama ilacının yan etkileri arasında kusma, mide bulantısı, ishal, kabızlık, saç dökülmesi gibi sorunlar yer alıyor. İlaçla ilgili yayınlanan en son çalışmada, tirzepatid alan kişilerin yaklaşık yüzde 10'u bu tür sorunlar nedeniyle deneyi bıraktı. Kontrol grubunda sahte iğne olan kişilerin de yaklaşık yüzde 2'si deneyden ayrıldı.

Uzmanlar Zepbound'un onaylanmasını övmekle birlikte, bunun insanların kilo vermesine yardımcı olmak için ilaca daha fazla erişim anlamına gelmeyebileceğini söylüyor.

 

Sigorta Kapsamı Dışında ve Fiyatı 1.000 $ olacak

 

New York Weill Cornell Medicine'de obezite uzmanı ve obezite tedavisine odaklanan bir şirketin kurucu ortağı olan Dr. Katherine Saunders, "Çoğu hasta sigorta kapsamı olmadan Zepbound'u karşılayamayacak ve birçok sağlık planı obezite bakımını karşılamıyor" dedi.

Lilly, ilacın liste fiyatının ayda yaklaşık 1000 dolar olacağını, bunun da Mounjaro ile aynı olduğunu bildirdi.

 


Taglar: #Zayıflamaİlacı #Mounjaro #ABD #FDA #Lilly #Zepbound #NovoNordisk #Diyabet #Ozempic #Wegovy #Diyabetİlacı #Obezite #Kolesterol #Boston #NewYork

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 19.11.2023

Kaynak: VOA Türkçe

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler