Yeni akım ; Plastik Diyeti

Okunma [4041]
Yeni akım ; Plastik Diyeti

 

İspanyollardan anlamlı animasyon

 

İspanyolların deniz kirliliğine dikkat çekmek için hazırladığı anlamlı  reklam kısa süre içinde tüm dünyaya yayıldı.

 

 

Her yıl Eylül ayının üçüncü cumartesi günü 105 ülkede eş zamanlı yapılan ve bu yıl da ülkemizde 15 Eylül'de gerçekleşen Uluslararası Kıyı ve Deniz Temizliği Günü'nde Türkiye'nin pek çok kıyısındanda çöpler toplandı.

 

Dünyada üretilen plastiğin yarısı denizlerde

adsiz-tasarim-3-3.jpg

 

Uzmanlar, Dünyada üretilen 60 milyon ton plastiğin 27 milyon tonunun atığa dönüştüğünü, Türkiye'de günde 144 ton plastiğin denize karıştığını belirtirken İstanbul'un en ünlü semtlerinden Bebek'te denizden çıkan atıklar şaşırttı.

 

Kirlilik Türkiye'nin yüzölçümünden büyük

 

Merkezi ABD'de bulunan The Ocean Concervancy tarafından dünya genelinde 24 yıldır düzenlenen Uluslararası Kıyı Temizliği (International Coastal Cleanup – ICC) bu yıl da şaşıtıcı sonuçlar çıkardı. Türkiye'de 16 yıldır Deniz Temiz Derneği(TURMEPA) koordinatörlüğünde düzenlenen Uluslararası Kıyı Temizliği Günü'nde denizlerin temiz tutulması ve canlı yaşamının korunması için çaba sarf edildi. Okyanusların yüzeyinin kaplayan kirliliğin Türkiye'nin yüzölçümünden daha büyük olduğunu belirten uzmanlar her yıl 8 milyon ton plastiğin denizlere karışarak insan sağlığını tehdit ettiğini vurguluyor.

 

Deniz çöpleri canlı yaşamını tehdit ediyor

adsiz-tasarim-1.jpg

 

Yılda 1 milyondan fazla deniz kuşu, 100 bin memelisi ya da deniz kaplumbağasının deniz çöpleri nedeniyle öldüğünü belirten TURMEPA, "Elimizi yıkarken bile denizi kirletiyoruz. Denizlerimiz %80 oranında karadan ve insan eliyle kirletiliyor. Artık tüm dünyanın gündeminde deniz ve okyanuslardaki plastik tehdidi var. Atık plastikler, rüzgâr ve yağışların etkisiyle okyanuslara taşınıyor. 450 yıl denizde varlığını sürdüren plastik problemini ciddi boyutlarda. Bilim insanları, okyanuslarda 5 trilyondan fazla plastik parçasının yüzdüğünü tahmin ediyor. Önlem alınmaz ve harekete geçilmezse 2050 yılında denizlerde balıktan çok plastik olacağı öngörülüyor." dedi.

 

Kirlilik en çok sigara izmariti ve gıda ambalajı kaynaklı

 

Uluslararası Kıyı Temizliği Günü'nü organize eden The Ocean Conservancy, denizlerdeki kirliliği en çok sigara izmariti, gıda ambalajı, plastik içecek şişesi ve kapakları, plastik poşetler, pipetler, çay kahve karıştırıcıları, hazır yemek kaplarının oluşturduğunu belirtti.  

 

Akdenizde Türkiye'nin karnesi kötü

adsiz-tasarim-2.jpg

 

Akdeniz Plastik Raporu'na göre Avrupa, Çin'den sonra dünyada en fazla plastik üretilen bölge. Avrupa kıtasında üretilen 27 milyon ton plastiğin sadece üçte biri dönüştürülebiliyor. Akdeniz'e en çok plastik atık ise günde 144 ton ile Türkiye'den atılıyor. 126 ton ile İspanya, 90 ton ile İtalya sıralanıyor. Turistler ise atıkların her yıl ortalama % 40 artmasına neden oluyor. Uzmanlar öncelikle tek kullanımlık plastiklerin hayatımızdan çıkarmanın ilk adım olacağını belirtiyor.

 

Deniz kirliliği hareketi

 

Dünyada bir çok ülkeden insanlar deniz kirliliğine dikkat çekmek için mecrada ve alanda birşeyler yapmaya çalışmaktadır. Bunlardan bazıları ;

 

Deniz kızları plastikten nefret eder

7593704-adsiz-tasarim.jpg

 

Çevre sorunlarına olan duyarlılığı ve aktivist kimliğiyle öne çıkan fotoğrafçı Benjamin Von Wong, son çalışmasıyla dünyadaki plastik kirliliğinin vahim boyutlarına dikkat çekiyor. Von Wong, "Deniz Kızları Plastikten Nefret Eder" (Mermaids Hate Plastic) isimli projesi kapsamında tam 10.000 pet şişeden oluşan bir "plastik denizi" yarattı ve deniz kızı görünümündeki bir mankeni bu pet şişe cehenneminde resmetti.

 

Denizdeki kirliliğe karşı tek koluyla yüzdü

 

Çocukken geçirdiği trafik kazasında sol kolunu kaybeden bir vatandaş, deniz kirliliği konusunda toplumsal bilinç oluşturmak amacıyla başlatılan "Her Kulaç Denize Bir Nefes Projesi" kapsamında Van'a geldi, çeşitli yerlerde yüzerek denizlerdeki kirliliği anlatmaya çalıştığını söyledi.

 

 

 


Taglar: #UluslararasıKıyıveDenizTemizliğiGünü #Türkiye #çöp #atık #dünya #plastik #ABD #TheOceanConcervancy #InternationalCoastalCleanup #ICC #DenizTemizDerneği #TURMEPA #insansağlığı #sigaraizmariti #gıdaambalajı #plastikiçecekşişesi #plastikpoşetler #pipetler #kahvekarıştırıcıları #hazıryemekkaplarını #AkdenizPlastikRaporu #Avrupa #Çin #İspanya #İtalya #DenizKızlarıPlastiktenNefretEder #MermaidsHatePlastic #petşişe #HerKulaçDenizeBirNefesProjesi #animasyon

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 25.09.2018

Kaynak: Deniz Kartalı

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler