Yaşlanmayı Yavaşlatacak 8 Yöntem

Okunma [2056]
Yaşlanmayı Yavaşlatacak 8 Yöntem

 

Yaşlanmayı 6 Yıl Yavaşlatacak 8 Yöntem

 

Bilim insanları vücudun yaşlanma sürecini altı yıl yavaşlatabilecek sekiz sağlık önlemi belirledi.

ABD'li uzmanlar, sağlıklı uyku ve beslenme rejimini sürdürürken vücut ağırlığını, kan şekerini, kolesterolü ve kan basıncını kontrol altında tutmanın, düzenli fiziksel aktivite yapmanın ve sigara içmemenin yaşlanma sürecini yaklaşık altı yıl yavaşlatabileceğini söylüyor.

 

Kalp Sağlığını Desteklemek Önemli

 

Bir çalışma, bu önlemlerin uygulanmasının kalp sağlığını desteklediğini ve bunun da biyolojik yaşlanmanın hızını altı yıla kadar yavaşlatabileceğini öne sürüyor.

Yaş ortalaması 47 olan 6.500'den fazla yetişkinden elde edilen verilere dayanan bulgular, Philadelphia'daki Amerikan Kalp Derneği (AHA) Bilimsel Oturumlar konferansında sunulacak.

Araştırmacılar, en iyi kalp-damar sağlığına sahip kişilerin, biyolojik olarak (yaşadıkları her yıl için yaşlanma hızı) gerçek yaşlarından yaklaşık altı yıl daha genç olduklarını söyledi.

 

Amerikan Kalp Derneği Diyor ki 

 

AHA'nın sağlık değerlendirme aracı Life's Essential 8 yazı grubunun başkanı Donald Lloyd-Jones, "Bu bulgular, kronolojik yaş ile biyolojik yaş arasındaki bağlantıyı ve sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını takip etmenin daha uzun yaşamamıza nasıl yardımcı olabileceğini anlamamıza yardımcı oluyor" dedi.

AHA'nın eski gönüllü başkanı Lloyd-Jones, "Herkes daha uzun yaşamak istiyor, ancak daha da önemlisi, daha uzun süre sağlıklı yaşamak istiyoruz, böylece mümkün olduğu kadar uzun yıllar gerçekten keyif alabilir ve iyi bir yaşam kalitesine sahip olabiliriz" dedi.

 

Yaşamın Temeli Bu 8 Kriterde

 

Hayatın Temeli 8, dört değiştirilebilir yaşam tarzı ölçüsüne ve dört değiştirilebilir sağlık belirtecine dayanarak kalp sağlığını tanımlamayı amaçlamaktadır.

Bir kişinin fenotipik veya biyolojik yaşını ölçmek için araştırmacılar kişinin metabolizmasını, organ fonksiyonlarını ve inflamasyonunu kontrol etti. Fenotipik yaş ivmesi, kişinin biyolojik yaşı ile gerçek yaşı arasındaki farktır; daha yüksek değerler daha hızlı biyolojik yaşlanmayı gösterir.

Araştırmacılar, sosyal, ekonomik ve demografik faktörleri hesaba kattıktan sonra, en yüksek Life's Essential 8 puanına sahip olmanın (ki bu iyi bir kardiyovasküler sağlığa sahip olmak anlamına gelir) yaklaşık altı yaş daha genç bir biyolojik yaşla ilişkili olduğunu söyledi.

 

Kalp Sağlığı Arttıkça Biyolojik Yaşlanma Azalıyor.

 

New York City'deki Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi'ndeki Mailman halk sağlığı okulunda epidemiyoloji alanında yardımcı doçent olan kıdemli çalışma yazarı Nour Makarem şunları söyledi: "Daha yüksek kardiyovasküler sağlığın, aşağıdaki ölçümlerle ölçüldüğü gibi, yavaşlamış biyolojik yaşlanma ile ilişkili olduğunu bulduk: fenotipik yaş.

"Ayrıca doza bağlı bir ilişki de bulduk; kalp sağlığı arttıkça biyolojik yaşlanma azalıyor."

Örneğin kalp sağlığı iyi olanların ortalama gerçek yaşı 41 iken ortalama biyolojik yaşları 36 idi; ve kalp-damar sağlığı kötü olanların ortalama gerçek yaşı 53 iken ortalama biyolojik yaşları 57 idi.

Makarem şunları söyledi: "Hayatın Temel 8 metriklerinin tümüne daha fazla bağlılık ve kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmek, vücudunuzun yaşlanma sürecini yavaşlatabilir ve ileride birçok fayda sağlayabilir."

  • Sağlıklı uyku ve düzenli egzersiz gibi önlemler vücudun biyolojik yaşlanma hızını yavaşlatabilir.
  • Daha aktif olmak, yaşlanma sürecini yavaşlatabilecek sekiz sağlık önleminden biridir.

 

Amerikan Kalp Derneği tarafından belirlenen

 

Geliştirmemiz Gereken 4 Yaşam Davranışı

 

  1. Daha İyi Beslenin

  2. Daha Aktif Olun

  3. Tütünü Bırakın

  4. Uykunuzu İyi Alın

 

2-69.jpg

 

Geliştirmemiz Gereken 4 Fiziksel Bulgu

 

  1. Vücut Ağırlığınız

  2. Kolesterolünüz

  3. Kan şekeriniz

  4. Kan basıncınız

 

3-50.jpg


Taglar: #Yaşlanma #Sağlık #Sigara #Uyku #Diyabet #Beslenme #Diyet #Kolesterol #AHA #AmerikanKalpDerneği #KiloKontrolü #KanŞekeri #Tansiyon

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 16.11.2023

Kaynak: The Guardian

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler