Yaşlanmayı Geciktiren Yeni Molekül

Okunma [3421]
Yaşlanmayı Geciktiren Yeni Molekül

 

ABD'nin Georgia State Üniversitesinden bilim adamları, vücudun kalori alımının sınırlandığı ve oruç gibi periyodik aralar verildiği durumda üretilen bir molekülün, yaşlanan hücrelerin bölünerek çoğalmasını sağlayarak yaşlanma etkilerini durdurduğu belirtildi.

 

Yaşlanma yavaşlıyor

shutterstock_610898288.jpg

 

"Hidroksibutirat" adlı molekülün kan ve lenf damarlarında "senesans" denilen hücre yaşlanmasını önlediğini keşfetti. Molekülün keşfinin, kalp ve damar hastalıkları, Alzeimer ve kanser gibi hücre yaşlanmasıyla tetiklenen hastalıkların tedavisi açısından çığır açıcı olduğu kaydedildi.

 

Nasıl Çalışıyor?

 

"Molecular Cell" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre ; Fizyolojik koşullar altında, hücreler sürekli olarak besinlerin bulunabilirliği ve çevresel stresindeki değişikliklere maruz kalmaktadır. Hidroksibutirat fizyolojik vücut dengesinin muhafaza edilmesi için bu zorluklara uyumlu olmasını sağladığına inanılmaktadır. Vücudun kalori alımının sınırlandığı ve oruç gibi periyodik aralar verildiği durumda üretilen molekülün, yaşlanan hücrelerin bölünerek çoğalmasını sağlayarak yaşlanma etkilerini durdurduğu belirtildi.

 

Hastalıklara çare olur mu?

shutterstock_711878809.jpg

 

Β-hidroksibutirat'tan  oluşan keton cisimleri, açlık sırasında kalbe ve beyine bir enerji kaynağı sağlar. İnsanlarda oluşan keton cisimlerinin 3 gün süren açlıktan sonra enerji ihtiyacının % 30-40'ını sağladığı tahmin edilmektedir. Molekülün keşfinin, kalp ve damar hastalıkları, Alzeimer ve kanser gibi hücre yaşlanmasıyla tetiklenen hastalıkların tedavisi açısından çığır açıcı olduğu kaydedildi.

 


Taglar: #GeorgiaStateÜniversitesi #bilimadamları #hidroksibutirat #molekül #kan #lenf #damar #senesans #hücre #yaşlanma #ABD #fizyolojik #besin #çevre #maruz #zorluk #kalori #oruç #periyodik #çoğalma #çare #keton #ketoncisimcikleri #kalp #beyin #kalpvedamarhastalıkları #alzeimer #kanser #MolecularCell

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 12.09.2018

Kaynak: Anadolu Ajansı

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler