Türkiye'de Kahve Tüketimi 5 Yılda %14 Arttı

Okunma [1659]
Türkiye'de Kahve Tüketimi 5 Yılda %14 Arttı

 

Son 5 yılda toplam kahve tüketiminin %14 arttığı Türkiye'de, 2018 yılında kişi başı tüketim ilk kez 1 kilogramı geçti. Listenin zirvesinde 12 kilogram ile Finlandiya var.

 

 

Listenin başlarında ABD, Brezilya, Japonya var

 

Uluslararası Kahve Organizasyonu'nun (ICO) hazırladığı Dünya Kahve Tüketim Raporu 2018 açıklandı. Rapora göre; Türkiye'de son 5 yılda yüzde 14 artış gösteren kahve tüketimi, 93,9 bin tona ulaştı. Listenin başında yıllık 1,5 milyon tonla ABD gelirken, ikinci sırada 1,3 milyon tonla Brezilya ve üçüncü sırada 465 bin tonla Japonya yer aldı. ,

 Avrupalılar 12 kilogramdan fazla tüketiyorlar

 

Avrupa Birliği ülkelerinde toplam 2,6 milyon ton kahve tüketilirken, kişi başı yıllık 12 kilogramı aşan kahve tüketimiyle Finlandiya dünyanın zirvesine yerleşti. Kahve tutkunu Finlandiya'yı, Avrupa'nın en soğuk ülkeleri İsveç, Norveç, İzlanda ve İsviçre izledi.

 

 

Türkiye ilk defa 1 kilogramı geçti

 

2018 yılında Türkiye'de ise ilk defa kahve tüketimi kişi başı yıllık 1 kilogramı aşarak 1,1 kilograma ulaştı. 
 

 

En pahalı kahvede İstanbul 71. olduİsviçre merkezli finansal danışmanlık şirketi UBS'nin yayınladığı satın alma endeksi verilerini inceleyen B2Press, İstanbul'da bir fincan kahvenin ortalama fiyatının 1,41 dolar olduğunu açıkladı. İstanbul bu fiyatla, dünyanın en pahalı kahve içilen şehirler listesinde 71'inci sırada yer aldı. Listenin ilk sırasında ise Katar'ın başkenti Doha bulunuyor. Bir fincan kahvenin ortalama 6,4 dolar olduğu Doha'yı, 6,24 dolar ile Danimarka'nın başkenti Kopenhag ve 5,70 dolarla Dubai takip etti.

 

 

En ucuz Nijerya'da 

 

Dünyanın kişi başına en çok kahve tüketilen ülkesi Finlandiya'nın başkenti Helsinki, 3,65 dolarla listenin 23'üncü sırasında yer alırken, Nijerya'nın başkenti Lagos ise 0,62 dolar ile dünyada en ucuz kahve satılan şehir oldu. Doha'daki bir bardak kahve fiyatıyla Lagos'da ortalama 10,5 bardak kahve içilebiliyor.


Taglar: #kahve #kahvetüketimi #coffee #ICO #UluslararasıKahveOrganizasyonu #DünyaKahveTüketimRaporu2018 #Türkiye #kişibaşıtüketim

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 01.10.2019

Kaynak: NTV

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler