Sıcak Çay Kanser Riskini Arttırıyor

Okunma [4032]
Sıcak Çay Kanser Riskini Arttırıyor

 

Birçok insan güne sıcak bir çay ile başlar. Ancak yeni bir araştırmaya göre, sıcak çay yemek borusu kanserini arttırıyor.

 

 

Sıcak içecekleri içmeden önce soğumasını bekleyin

 

Golestan'da 50.000'den fazla kişi ile yapılan bir çalışmada araştırmacılar,  60 derece santigrattan (140 derece Fahrenheit) daha sıcak ve günde 700 ml'den fazla çay tüketen - yaklaşık iki büyük bardak - kişilerin % 90'ının özofagus kanseri riskinin daha yüksek olduğunu buldular. Araştırma ekibi, ortalama 10 yıl boyunca 40-75 yaşları arasındaki 50.045 kişiyi takip etti. Araştırmacılar 2004 ve 2017 yılları arasında 317 yeni özofagus kanseri vakası tespit ettiler. 

Amerika  Kanser Derneği'nden ve çalışmanın baş yazarı olan Dr. Farhad ISLAMI "Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da çay nadiren 65 santigrat derecenin üzerindeki sıcaklıklarda (149 derece Fahrenhayt) tüketilir. Ancak Rusya, İran, Türkiye ve Güney Amerika gibi yerlerde, sıcak veya daha sıcak çay içmek yaygındır. Birçok kişi çay, kahve ya da diğer sıcak içeceklerden hoşlanır. Ancak, raporumuza göre çok sıcak çay içmek yemek borusu kanseri riskini artırabilir ve bu nedenle sıcak içeceklerin içmeden önce soğumasını beklemeniz önerilir."dedi. 

 

 

Özafagus kanseri artışta

 

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı'na göre, yemek borusu kanseri dünyadaki en yaygın sekizinci kanserdir ve her yıl yaklaşık 400.000 kişinin ölümüne neden olmakta ölümcül olmaktadır. Genellikle duman, alkol, asit reflü ve - belki - sıcak sıvılar nedeniyle yemek borusunun tekrarlanan yaralanmasından kaynaklanır. Amerikan Kanser Derneği özofagus kanseri 13750 yeni vaka 2019 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde kadınlarda erkek ve 3,900 yeni vakalarda teşhis edileceği tahmin ediyor.

 

Önceki araştırmalar sıcak çay içme ile özofagus kanseri arasında bir bağlantı bulmuştu. Fakat sıcaklığın derecesini belirleyen ilk çalışma olma özelliği bu araştırmaya ait. Çalışma, neden çok sıcak çay içmenin özofagus kanseri riskinin yüksek olduğu ile ilgili olduğu konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtti. 

 

 

 


Taglar: #çay #araştırma #özofaguskanseri #risk #kancer #cancer #tea #blacktea #AmerikanKanserDerneği #DrFarhadIslami #UluslararasıKanserDergisi #UluslararasıKanserAraştırmaAjansı #yemekborusu

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 3.04.2019

Kaynak: CNN

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler