Sağlık Çalışanları Yabancı Kelime Kullanmasın

Okunma [3114]
Sağlık Çalışanları Yabancı Kelime Kullanmasın

 

The New York Times'ın haberine göre, İngiliz Kraliyet Tıp Akademisi (The Academy of Medical Royal Colleges) 250.000 doktoru temsilen karmaşık tıbbi terimlerin ve Latince'nin hastalar tarafından yanlış anlaşılabileceğini, kaygıya ve tedirginliğe sebep olabileceğini söylüyorlar. Yanlış anlaşılmalar ve hataların önüne geçebilmek için ise basit bir İngilizce benimsenmesini, raporların ve reçetelerin daha sade bir dille yazılmasını öneriyorlar.

 

Sade Dil Kullanımı Önemli 

 

"Please Write To Me" (lütfen bana yaz) adı altında bir girişim başlatan Akademi, doktorlar arası yazışmalar da dahil olmak üzere, hastaların bilgilendirilmesi için yazılan bütün rapor ve reçetelerin açık ve sade bir dille yazılmasını teşvik ediyorlar.

 

Girişimin yayınladığı yönergede bulunan tavsiyeler arasında ise, "Kronik gibi kafa karışıklığına neden olabilecek sözcükler kullanmaktan kaçının. Tıp terminolojisine ait Kronik terimi, uzun süredir devam eden bir durum anlamına gelirken, genellikle hastalar tarafından "gerçekten kötü" anlamına gelir". Latince isimler yerine ise;

  • akut = ani veya kısa süreli
  • kronik = uzun süreli veya kalıcı
  • serebral = beyin
  • koroner = kalp
  • hepatik = karaciğer
  • pulmoner = akciğer

gibi basit çevirilerin hastalar ve doktorlar arasındaki iletişimi güçlendireceğini söylüyorlar.

 

'Hastalar memnun'

shutterstock_381901651.jpg

 

Pilot projeye katılan hastalar bu stili daha bilgilendirici ve yaralı bulduklarını ifade ettiler. Bir katılımcı hasta, "Bana hitap edilen mektubu takdir ediyorum , şimdi hastalığım için sahip olduğum tedaviyi anlayabiliyorum ve bu yolda ilerlemeyi bildiğim için mutluyum." diyerek memnuniyetini belirtti.

 

Haberin orjinaline linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. 


Taglar: #Latince #yalın #İngilizce #TheNewYorkTimes #haber #İngilizKraliyetTıpAkademisi #TheAcademyofMedicalRoyalColleges #doktoru #tıbbiterimlerin #hasta #kaygı #tedirginlik #yanlış #hata #rapor #reçete #girişim#teşvik #yönerge #kronik #kafakarışıklığı #Tıpterminolojisi #akut #aniveyakısasüreli #kronik #uzunsüreliveyakalıcı #serebral #beyin #koroner #kalp #hepatik #karaciğer #pulmoner #akciğer #pilotuygulama

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 6.09.2018

Kaynak: Medyascope

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler