Prof. Elmacıoğlu : Doğru Pişirilen Beyaz Et Hastalıklardan Koruyor

Okunma [3728]
Prof. Elmacıoğlu : Doğru Pişirilen Beyaz Et Hastalıklardan Koruyor

 

 

Sağlıklı beslenmede tavuk etinin önemli rolü olduğunu söyleyen Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU, "Tavuk eti hastalıklardan koruyor, içinde beynin kendini iyi hissetmesini sağlayan triptofan maddesi var. Bu aminoasit içeriği sayesinde seratonin seviyesi yükselerek kişinin uyku kalitesi artıyor" dedi.

 

 

Vitamin ve mineral içeriği ile çok besleyici

 

adsiz-tasarim-132.jpg

 

Tavuk ve hindi etinin yeterli ve dengeli beslenmede önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken İstinye Üniversitesi Sağlık bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU, "Tavuk ve hindi eti zengin esansiyel aminoasit içeriği sayesinde yüksek protein kalitesine sahip olup; B12 vitamini, magnezyum, fosfor gibi minerallerden zengindir. Renginden de anlaşılacağı üzere hindi eti tavuk etine kıyasla daha yüksek demir içeriğine sahiptir" diye konuştu.

 

 

Kansere karşı koruyucu

 

Tavuk etinin antioksidan özelliğinin bağışıklık sistemini desteklediğini ve kansere karşı koruyucu olduğunu vurgulayan Prof. Dr. ELMACIOĞLU, "Tavuk eti triptofan amino asitini içerdiği için tüketilince vücutta serotonin düzeylerini yükseltiyor ve uyku kalitesi artıyor. Etin içinde bulunan  selenyum minerali hücre hasarının önlenmesine yardımcı olarak hücre zarının dayanıklılığını yükseltiyor" ifadelerini kullandı.

 

 

Tavuk ve hindi etinin sindirimi kolaydır

 

Tavuk etinin hayvansal protein kaynağı olarak vazgeçilemeyeceğini belirten Prof. Dr. ELMACIOĞLU, "Tavuk etinde derisiz tüketilmek koşuluyla düşük doymuş yağ var. Ayrıca vitamin ve minerallerden zengin olmasının yanı sıra sindirimi kolay, lezzetli, düşük kalorili ve ekonomiktir. Ülkemizde tüketilen etin yüzde 63'ünün tavuk eti olması kanatlı ürünlerinin hayvansal protein kaynağı olarak vazgeçilmezliğini göstermektedir" dedi.

 

 

Tavuk eti konulan yemeğe yağ koymayın

 

shutterstock_1054640423.jpg

 

Mutfakta yemeklere katılan yağın tasarrufuna dikkat çeken Prof. Dr. ELMACIOĞLU, "Tavuk eti ve mevsim sebzelerinin beraber kullanımı ile hazırlanacak olan etli sebze yemeklerine, beyaz etlerin yapısında doğal olarak yağ bulunması nedeniyle, ilave yağ eklenmesi gerekmemektedir. Bu durum mutfaklarımızda yağ tasarrufunu sağlamaya destek olur. Tavuk etini tencere yemeği olarak pişirirken içine taze kabak, patates, havuç katıldığında ve bir dilim ekmek ile yoğurtla tüketildiğinde ana öğün olarak her türlü besini almış oluruz.Günümüzde çalışan ve mutfakta fazla zaman geçiremeyen kadınlarımız için  çok pratik bir öneridir" dedi.

 

 

Yetersiz beslenmeye davetiye çıkarıyor

 

Yetersiz ve dengesiz beslenmenin, vücut direncini azaltarak hastalıklara yakalanma riskini arttırdığını söyleyen Prof. Dr. ELMACIOĞLU, "Tavuk, A vitamini, folik asit ve diğer B grubu vitaminlerinin iyi bir kaynağı olması nedeniyle bağışıklık sisteminin çalışmasını destekler ve kişileri sadece kış aylarında değil yaşamları boyunca hastalıklardan korur" diye konuştu.

 

 

Doğru pişirilen beyaz et hastalıklardan koruyor

 

Tavuk etinin haşlandığı suya yağ katılmaması uyarısında bulunan Prof. Dr. ELMACIOĞLU, "Yağlar; vücutta birçok fonksiyona sahiptir. yağların gereksinimden fazla tüketimi; vücutta yağ dokusunun artmasına veinsülin direncinin gelişmesineneden olabilir. Yüksek yağ tüketimi özellikle meme, prostat, testis, rahim, yumurtalık ve kolon-rektum kanserlerinin oluşum riskini arttırmaktadır. Uygun koşullarda pişirilen derisiz beyaz et ürünlerinin sebzelerle tüketimi bu riski en aza indirmeye yardımcı olur. Önerilen tüketim şekli bu et ürünlerinin haşlanarak tüketilmesi ve haşlama sularına herhangi bir yağ eklenmeyerek besleyici çorbaların yapılması şeklindedir" ifadelerini kullandı.


Taglar: #Sağlıklıbeslenme #tavuketi #BeslenmeUzmanı #ProfDrFundaElmacıoğlu #Tavuketi #hastalık #triptofan #aminoasit #seratonin #uykukalitesi #İstinyeÜniversitesi #SağlıkBilimleriFakültesi #BeslenmeveDiyetetik #esansiyelaminoasitiçeriği #B12vitamini #magnezyum #fosfor #bağışıklıksistemi #vücutdirenci

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 26.12.2018

Kaynak: DHA

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler