Omega-3 desteklerinin kalp hastalığı, inme veya ölüm riski üzerinde hiç etkisi yok mu?

Okunma [3896]
Omega-3 desteklerinin kalp hastalığı, inme veya ölüm riski üzerinde hiç etkisi yok mu?

 

Bugün yayınlanan yeni kanıtlar, omega 3 desteklerinin kalp hastalığı, inme veya ölümle karşılaşma riskimiz üzerinde çok az veya hiç etkisi olmadığını göstermektedir.

 

Omega 3 yağdır

 

Omega 3, bir tür yağdır. Küçük miktarlarda omega 3 yağları iyi sağlık için gereklidir ve yediğimiz gıdalarda bulunurlar. Omega 3 yağ asitlerinin başlıca tipleri; alfaolinolenik asit (ALA), eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahekzaenoik asit (DHA). ALA, normal olarak, fındık ve tohumlar (ceviz ve kolza tohumu zengin kaynaklar) gibi bitki besinlerinden elde edilen yağlarda bulunur. Toplu olarak uzun zincirli omega 3 yağları olarak adlandırılan EPA ve DHA, doğal olarak morina balığı yağı da dahil olmak üzere somon ve balık yağları gibi yağlı balıklarda bulunur.

Omega 3 yağlarının artan tüketimi, genel olarak kalp hastalığına karşı korunacağına dair yaygın bir inançtan dolayı yaygın bir şekilde desteklenmektedir. Kan basıncını düşürmek veya kolesterolü azaltmak da dahil olmak üzere kalp hastalığını önlemeye yardımcı olabilecek birden fazla mekanizma vardır. Omega 3 yağları tezgah üstü takviyeler olarak kolayca temin edilebilir ve yaygın olarak satın alınır ve kullanılır.

 

100 Bin Kişi Üzerinde Araştırıldı

 

Bugün Cochrane Kütüphanesi'nde yayınlanan yeni bir sistematik derlemede, 112.059 kişinin katıldığı yetmiş dokuz randomize çalışmanın sonuçlarını bir araya getirmektedir. Bu çalışmalar, kalp ve dolaşım hastalıklarına olağan veya daha düşük omega 3'e kıyasla ek omega 3 yağının tüketilmesinin etkilerini değerlendirdi. Yirmi beş çalışma oldukça güvenilir olduğu için iyi tasarlanmış ve uygulanmıştır.

Çalışmalar, Kuzey Amerika, Avrupa, Avustralya ve Asya'dan gelen mevcut hastalıkları olan bazı sağlıklı ve diğerleri olan kadın ve erkekleri işe almıştır. Katılımcılar omega 3 yağlarını arttırmak ya da en az bir yıl boyunca olağan yağ alımını sürdürmek için rastgele seçilmiştir. Çoğu çalışma, bir kapsül şeklinde uzun zincirli bir omega 3 takviyesi vermenin etkisini araştırmış ve bir kukla hapı ile karşılaştırmıştır. Sadece birkaç değerlendirilen bütün balık alımı. Çoğu ALA çalışması, margarin gibi gıdalara omega 3 yağları ekledi ve bu zenginleştirilmiş gıdaları veya ceviz gibi doğal olarak ALA açısından zengin gıdaları, müdahale gruplarındaki insanlara ve normal (zenginleştirilmemiş) gıdaları diğer katılımcılara verdi.

 

Fark Çıkmadı

 

Cochrane araştırmacıları, uzun zincirli omega 3'ün artmasının, baktıkları sonuçların çoğunda herhangi bir yarar sağlaması durumunda çok az yarar sağladığını buldu. Uzun zincirli omega 3 yağlarının herhangi bir nedenden ötürü ölüm riski üzerinde çok az veya hiç anlamlı bir etkiye sahip olmadığına dair kesin bir kanıt bulmuşlardır. Herhangi bir nedenden ötürü ölüm riski, omega 3 yağ alımını artmış olan kişilerde% 8.8 iken, kontrol grubundaki kişilerde% 9'du.

Ayrıca, daha çok uzun zincirli omega 3 yağlarının (EPA ve DHA dahil olmak üzere) alınmasının, öncelikle takviyeler yoluyla muhtemelen kardiyovasküler olaylar, koroner kalp ölümleri, koroner kalp hastalığı olayları, inme veya kalp düzensizlikleri riskine çok az veya hiç fark etmediğini bulmuşlardır. Uzun zincirli omega 3 yağları muhtemelen bazı kan yağları, trigliseritler ve HDL kolesterolü azaltmıştır. Trigliseritlerin azaltılmasının kalp hastalıklarının koruyucu olması muhtemeldir, ancak HDL'nin azaltılması zıt etkiye sahiptir. Araştırmacılar, çalışmalardan kaynaklanan zararlar hakkında bilgi topladılar, ancak kanama ve kan pıhtıları hakkındaki bilgiler çok sınırlıydı.

Sistematik derleme, gıda veya takviyelerle daha fazla ALA yemenin muhtemelen herhangi bir nedenden ötürü kardiyovasküler ölümler veya ölümler üzerinde çok az veya hiç etkisi olmadığını göstermektedir. Ancak, daha fazla ALA yemesi muhtemelen kalp düzensizlikleri riskini% 3.3'ten% 2.6'ya düşürür. İnceleme ekibi, ALA ile yapılan kardiyovasküler olaylardaki azalmanın o kadar küçük olduğunu ve yaklaşık 1000 kişinin yararlanması için ALA tüketimini artırması gerektiğini bulmuştur. Kardiyovasküler ölüm için benzer sonuçlar bulundu. ALA kullanmaktan kanama veya kan pıhtılaşma riskini ölçebilmek için çalışmalardan yeterli veri bulamadılar.

 

Sonuçlar Çarpıcı

 

Uzun zincirli omega 3 veya ALA'nın artması muhtemelen vücut ağırlığını veya şişmanlığını etkilemez.

Cochrane'ın baş yazarı, İngiltere'nin Doğu Anglia Üniversitesi'nden Dr. Lee Hooper şunları söyledi: "Uzun süredir omega 3 takviyelerinin kalbi koruduğu yönündeki yaygın inanışa karşı çıkan bu derlemenin bulgularından emin olabiliriz. Bu büyük sistematik gözden geçirme, uzun süreler boyunca binlerce insanın bilgisini içeriyordu. Tüm bu bilgilere rağmen, koruyucu etkiler görmüyoruz.

"İnceleme, uzun zincirli omega 3 (balık yağı, EPA veya DHA) takviyeleri almanın kalp sağlığına faydalı olmadığını veya herhangi bir nedenden ötürü felç veya ölüm riskimizi azaltacağına dair iyi kanıtlar sunmaktadır. En güvenilir çalışmalar, uzun zincirli omega 3 yağlarının kardiyovasküler sağlık üzerinde çok az etkisi olduğunu veya hiç etki göstermediğini göstermiştir. Öte yandan yağlı balıklar sağlıklı bir besin iken, daha yağlı balıkların yüreğimizin koruyucu olup olmadığı az sayıda denemeden net değildir.

"Bu sistematik derleme, bitki yağlarında (kolza tohumu veya kanola yağı gibi) bulunan ALA'nın (özellikle ceviz gibi) kalp ve dolaşımın bazı hastalıklarını hafifçe koruyabildiğine dair makul kanıtlar buldu. Ancak, etki çok küçüktür, 143 kişinin bir kişinin aritmi geliştirmesini önlemek için ALA alımını arttırması gerekecektir. Koroner kalp hastalığından ölen ya da kardiyovasküler olay geçiren bir kişinin ölümüne engel olmak için bin kişinin ALA alımını arttırması gerekecekti. ALA, dengeli bir diyetin önemli bir parçası olan önemli bir yağ asididir ve artan alımlar, kardiyovasküler hastalığın önlenmesi veya tedavisi için biraz faydalı olabilir. "

 

Cochrane Hakkında

shutterstock_image-34-2.jpg

 

  • Araştırmacılar, profesyoneller, hastalar, bakıcılar ve sağlıkla ilgilenen insanlar için küresel bağımsız bir ağdır.
  • Araştırma yoluyla elde edilen en iyi kanıtların tümünü inceleyen ve sağlıkla ilgili kararları bilgilendirmeyi kolaylaştıran incelemeler üretir. Bunlara sistematik derleme denir.
  • Ticari sponsorluk ve diğer çıkar çatışmalarından arınmış, güvenilir, erişilebilir sağlık bilgileri üretmek için birlikte çalışan 130'dan fazla ülkenin ortak çalışanları ile kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.
  • Çalışmamız, yüksek kaliteli, güvenilir bilgi için uluslararası bir altın standardı temsil ettiği kabul edilmektedir.

Taglar: #balıkyağı #omega3 #kalphastalığı #inme #ölümriski #yağ #alfaolinolenikasit #ALA #eikosapentaenoikasit #EPA #dokosahekzaenoikasit #DHA #fındık #ceviz #morinabalığı #somon #araştırma #Cochrane #HDL #İngiltere #AngliaÜniversitesi #felç #kanolayağı #Araştırma

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 04.08.2018

Kaynak: Cochrane

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler