Metabolik Hastalığı Olanların Covide Bağlı Hastaneye Yatış Oranı Artıyor

Okunma [1825]
Metabolik Hastalığı Olanların Covide Bağlı Hastaneye Yatış Oranı Artıyor

 

Yeni bir çalışma, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki COVID-19 hastanelerine yatışların çoğunun önceden var olan dört kardiyometabolik duruma atfedilebileceğini öne sürüyor.

 

Obezite İlk Sırada

 

Yazarlar, Kasım 2020 itibariyle ABD'li yetişkinler arasında meydana gelen toplam 906.849 COVID-19 hastaneye yatıştan% 30'unun obeziteye atfedilebileceğini tahmin ediyor; % 26 hipertansiyona; % 21 diyabete; ve% 12'si kalp yetmezliğine.

Verilerden araştırmacılar, hastaneye yatışların neredeyse üçte ikisinin (% 63,5) bu kardiyometabolik koşullara atfedilebileceğini ve bu koşullar mevcut olmasaydı bu hastaneye yatışların önlenebilir olacağını tahmin ediyorlar.

 

Hastane Yatışları Azaltılabilir

 

Bu dört kardiyometabolik koşulda% 10'luk bir azalmanın potansiyel olarak COVID-19 hastaneye yatışların% 11.1'ini önleyeceğini tahmin ediyorlar.

Yazarlar, genel kardiyometabolik sağlığı iyileştirmek ve potansiyel olarak şiddetli COVID-19 riskini en aza indirmek için sağlıklı yaşam tarzı önlemlerini teşvik etmek için daha fazla şey yapılması gerektiğine inanıyor.

 

Halk Sağlığı Mesajlarına Odaklanmalıyız

 

Kıdemli yazar Dariush Mozaffarian, "Bu hastalığın milyonlarca ölü ve on milyonlarca insanın dünya çapında hastaneye kaldırıldığı bir yıl boyunca ortalıkta olması üzücü bir gerçektir ve bu tür ağır sonuçları önlemenin ana yollarından birine değinmedik" , Medscape Medical News'e söyledi.

"İşletmeleri kapatıyoruz ve insanların sevdiklerini görmesini engelliyoruz, ancak onlara kilo vermelerini ve biraz egzersiz yapmalarını söylemiyoruz. Şiddetli COVID hastalığını azaltmanın bir yolu olarak diyabet ve obeziteyi azaltmaya yönelik halk sağlığı mesajlarına odaklanmalıyız." dedi.

Tufts Üniversitesi, Boston, Massachusetts'teki Gerald J. ve Dorothy R. Friedman Beslenme Bilimi ve Politikası Okulu'nda kardiyolog ve dekanı olan Mozaffarian, şunları ekledi: "Bireyler biraz daha fazla egzersiz yapsalar ve biraz daha sağlıklı beslenselerdi sadece birkaç hafta içinde diyabet ve hipertansiyondaki iyileşmeleri görürdük. Bunu, el yıkama, sosyal mesafe ve maske takma mesajlarıyla birlikte çatılardan haykırmalıyız. "

 

Araştıma Şubat 2021 de yayınlandı

 

Çalışma 25 Şubat'ta Journal of the American Heart Association'da çevrimiçi olarak yayınlandı.

Araştırmacılar, çalışmaları için, Amerikalılar dört ana kardiyometabolik durumdan muzdarip olmasaydı önlenebilecek ulusal COVID-19 hastaneye yatışların sayısını ve oranını tahmin etmek için matematiksel bir simülasyon kullandılar.

Araştırmacılar, New York City'deki büyük bir sağlık merkezinde COVID-19'lu 5279 hasta arasında hastaneye yatışla ilişkili faktörlerin bir çalışmasından COVID-19 hastaneye yatışlar ile dört durumun her biri arasındaki ilişki hakkındaki verileri kullandılar.


Taglar: #Çalışma #AmerikaBirleşikDevletleri #COVID19 #Hastane #Kardiyometabolik #Obezite #Hipertansiyon #Diyabet #Kalpyetmezliği #Araştırma #BeslenmeBilimi #AmericanHeartAssociation #Journal

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 8.04.2021

Kaynak: Medscape

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler