Kantinlerde Sebzeli Hamburgere Tam Destek

Okunma [1862]
Kantinlerde Sebzeli Hamburgere Tam Destek

 

Cumhurbaşkanlığı'nın 2019'a yönelik yıllık programında, sağlık alanındaki hedefleri arasında yer alan Beslenme Dostu Okul Programı uygulamasına devam edilmesi ve ilkokullarda "okul yemeği" programına başlanması, milli eğitim camiası, kantinciler ve beslenme uzmanları tarafından destek gördü.

 

 

Az yağlı ve az tuzlu sebzeli yemekler devri başlıyor

 

shutterstock_496176607.jpg

 

Program kapsamında Sağlık Bakanlığı'nın okul kantinlerinden cips, kola ve çikolatayı satıştan çıkarmasının ardından sağlıklı beslenme için okul yemeklerinde de düzenlemeye gidilmesi planlanıyor. Bu kapsamda, okul kantinlerinde sebzeli gıdalar, yağı ve tuzu azaltılmış yemekler öne çıkarılacak.

 

 

Sevilen yemeklerin sebzeli çeşitleri geliyor

 

Sebze yemeklerinin ön planda olacağı uygulama ile çocukların sevdiği yemeklerin sebzeli çeşitleri üretilecek. Okul yemekleri arasında brokoli, kabak, karnabahar gibi sebzeleri içeren hamburger, ıspanaklı pizza, ev usulü lahmacun, kabaklı makarna, peynir soslu sebzeler gibi farklı yemekler yer alacak. Et, tavuk, balık, yumurta, mercimek, fasulye ve nohutun yanı sıra ceviz, fındık ve badem, dengeli biçimde sunulacak. 

 

 

Kantinlerde sağlıklı gıda tüketimi için denetimlerimiz sürecek

 

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent YAZICI, dengeli ve sağlıklı beslenme ile ilgili kararların takipçisi olacaklarını vurguladı. 

2023 Vizyon Belgesi doğrultusundaki çalışmalar kapsamında sportif faaliyetlerin de öne çıkacağını belirten YAZICI, "Kurumlarımızda işletilen kantinlerde ortak standartları sağlamak için her üründe QR kodu sistemini oluşturmaya yönelik çalışmalar yapacağız." dedi.

Öğrencilerin bedensel, zihinsel ve ruhsal gelişimini amaçlayan bir yaşam tarzına sahip olmaları için yürütülen çalışmaların önemine değinen YAZICI, okul kantinlerinde Milli Eğitim Bakanlığı'nın yanı sıra Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nca da denetim yapıldığının altını çizdi. Yazıcı, "Ülkemizin geleceği, çocuklarımızın ve gençlerimizin okullarda özellikle kantinlerde sağlıklı gıda tüketimi için denetimlerimize kararlılık ve dikkatle yoğun bir şekilde devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

 

 

Bakanlığın çocukları sebze tüketimine özendirmesi önemli

 

Türkiye Kantin işletmecileri Esnaf Federasyonu da Sağlık Bakanlığı'nın başlattığı Beslenme Dostu Okul Programı kapsamında çocuklar için kantinlerde hazırlanan tüm yiyeceklerde marul, havuç, kırmızı lahana, domates, kırmızı ve yeşil biber gibi sebzeler kullanıldığını belirtti.

Çocuklara bakanlığın öngördüğü besinlerin satışını yaptıklarını aktaran federasyon başkanı, şöyle konuştu:

"Ancak çocuklarımız maalesef sebze sevmiyor. Bakanlığın çocukların sebze tüketmesi için özendirici çalışmalar yapması çok önemli. Aksi takdirde çocuklar okul çevresindeki iş yerlerinden yüksek kalori ve enerjili besinlere yönelecektir. Federasyon olarak biz de 2007 yılından beri kantinlerde sebze ve meyve tüketiminin artırılması için etkinlikler düzenliyoruz." 

Kantinlerin okul çağındaki çocukların beslenmesindeki önemini vurgulayan başkan, kantinlerde satılan ekmek arası ve hamur işi ürünlerin besin ögelerinin tümünü barındıran içerikle hazırlandığına, içlerinde sebze, meyve gibi sağlıklı gıdaların olmasına önem gösterildiğine dikkati çekti. 

 

 

 


Taglar: #İlkokul #okulyemeği #program #millieğitim #kantinci #beslenmeuzmanları #sağlık #BeslenmeDostuOkulProgramı #SağlıkBakanlığı #cips #kola #çikolata #sebzeligıdalar #yağıvetuzuazaltılmış #brokoli #kabak #karnabahar #hamburger #ıspanaklıpizza #evusulülahmacun #kabaklımakarna #peynirsoslusebzeler #Et #tavuk #balık #yumurta #mercimek #fasulye #nohut #ceviz #fındık #badem #2023VizyonBelgesi #MilliEğitimBakanlığı #TarımveOrmanBakanlığı #TürkiyeKantinişletmecileriEsnafFederasyonu #BeslenmeDostuOkulProgramı #SağlıkBilimleriÜniversitesi

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 20.12.2018

Kaynak: Anadolu Ajansı

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler