Kahve içmek ömrü uzatır mı?

Okunma [4846]
Kahve içmek ömrü uzatır mı?

 

JAMA'da yayınlanan yeni bir araştırmaya göre günde; 8 fincan kadar kahve içebilirsiniz.

İngiliz araştırmacılar, UK Biobank nüfus çalışmasında 9.2 milyon insanın verilerini inceledi. Kahve içmenin (günde sekiz fincan bile olsa) bir kişinin tüm ölüm nedenleri riskini azalttığını ve kahve tüketiminin sağlıklı bir diyetin parçası olabileceği sonucuna vardılar.

 

Tam olarak ne tür içecek

shutterstock_473186929.jpg

 

Hazır kahve yerine, filtre kahve içen insanlarda daha iyi sonuç gözlemlendi. "diye açıklıyor. "Bunun nedeni filtre kahve, kahvenin ana faydaları olan polifenoller veya antioksidanları daha fazla oranda içermesiydi." Farkına varamayabilirsiniz, ama çoğu geleneksel kupalar ve bardaklar 300-400 ml hatta 500 ml bile olabilir.  Bu nedenle, günde sadece bir veya iki bardak içtiklerini düşünen insanlar çok daha fazla kahve içmiş olabilir. 

 

Krema ve şekerden ne haber?

shutterstock_638526469.jpg

 

Julia Zumpano, sekiz fincan(1600 ml) siyah öğütülmüş kahvenin en iyi seçim olduğunu söylüyor ve kahveye bir şeyler eklemeye başladığımızda daha dikkatli olmamız gerektiğini belirtiyor. Ve, "Tam yağlı süt, çırpılmış krema, çikolata şurubu, aromalı şurup, şeker, hatta aromalı krema veya toz kahve kreması eklemeye başlıyorsanız, bu ürünler aşırı şeker, doymuş yağ, trans yağ içerdiğinden  sağlığınız üzerinde olumsuz etkiler yaratıyor. ‘' açıklamasını yapıyor. 

 

Kahveye tarçın, kakule katın

shutterstock_620140049.jpg

 

Zumpano, kahve lezzetini arttırmak için tarçın, kakule, vanilya, çiğ kakao, hindistan cevizi veya hatta az miktarda süt veya şekersiz süt alternatifleri gibi baharatların kullanılmasını öneriyor. Diğer tatlandırıcı alternatiflerinden ham bal, agave, şeker veya bitkisel tatlandırıcının 1 çay kaşığı kadar kullanılabileceğini söylüyor. 

 

Kahve içememesi gerekenler dikkat!

 

Ayrıca bazı kişilerin tıbbi nedenlerle kahve içemeyeceği dikkate alınırsa bireylerin diyetlerine kahve eklemeden önce doktorlarıyla konuşmaları önemlidir. Araştırmacılar, sonuçlarının gözlemsel verilere dayandığını ve dikkatle yorumlanması gerektiğini belirtti. Yazarlar, "Bu sonuçlar, kahve içmenin sağlıklı bir diyetin parçası olabileceğine dair daha fazla kanıt sunmakta ve kahve içmekten keyif alanlara güvence verebilmektedir." diye sonuçlandırdılar.


Taglar: #Kahve #araştırma #fincan #İngilizaraştırmacılar #UKBiobanknüfusçalışması #ölüm #risk #hazırkahve #polifenol #antioksidan #kupa #krema #şeker #tamyağlısüt #çırpılmışkrema #çikolataşurubu #şeker #aromalıkrema #tozkahvekreması #doymuşyağ #transyağ #sağlık #tarçın #kakule #vanilya #hindistan cevizi #kakao #süt #hambal #agave #JAMA #diyet #kanıt

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 18.09.2018

Kaynak: Cleveland Clinic

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler