Gebeler İçin En Sağlıklı Diyet

Okunma [6350]
Gebeler İçin En Sağlıklı Diyet

 

Yetişkin bir kadın olarak, hayatınızın bir çocukmuş gibi talimatlar verileceği bir dönemine girdiğinizde çevredekilere bazen kızabilirsiniz. Otur, bunu kaldırma,  dizlerinle eğil, onu yeme gibi... Fakat hamilelik, büyük bir değişim zamanıdır ve önemli olan  bedeninizi nasıl beslediğinizdir.

Araştırmalar, hamileliğin ikinci yarısında yağlı balık yiyen kadınların, bilişsel olarak daha güçlü çocuk doğurma olasılıklarının daha yüksek olduğunu, bilim insanlarının annenin beslenmesinin bebeğin uzun süreli sağlık sonuçları arasında gittikçe daha fazla bağlantı kurduğunu bulmuşlardır.

Baş döndürücü bir tavsiye dizisi kafa karıştırıcı olabilir, Kadın ve Doğum Uzmanı Emma CANNON, The Fertility Show London'da bir konuşmacı olarak şöyle diyor:  "Uzun süredir karşılaştığımız sorunlardan biri;  doktorlar klasik ve temel kurallardan ayrı olarak, hamilelik sırasında diyetin önemini kabul etmekte oldukça yavaşlar. Bununla birlikte sosyal medyada, niteliksiz kişiler tarafından verilmiş ve kafa karışıklığı yaratan bir çok diyet tavsiyesi var. "

Son zamanlarda yapılan bir çalışma, sağlıklı sürdürülen bir hamilelik için  beslenme ile ilgili genel kuralların yanı sıra sebzeleri, tahılları, bakliyatları ve içilen su miktarını arttırmanın, sigarayı bırakmanın,  işlenmiş gıdalardan uzak durmanın  önemli olduğunu göstermektedir. Hamilelik sırasında beslenmenizde bu detaylara dikkat etmek sağlıklı bir bebek için atılacak ilk adımdır.

Tüm besin gruplarını sevin

shutterstock_413118100.jpg

Hamilelik sırasında iki kişi için yediğiniz bir efsane olsa da, yediğiniz yiyeceklerin miktarını kısıtlama zamanı da değil. Cannon, "Kliniğime gelen kadınlarda karşılaştığım en önemli sorunlardan biri bazı besin gruplarını kesmeleri" dedi. Genellikle ilk bırakılan besin grupları süt ve tahıldır. Ancak, hamilelik sırasında süt ve süt ürünleri tüketmenin etkisi ile ilgili yapılan yaklaşık 500 çalışmayı özetleyen yakın tarihli bir makalede, neredeyse tüm çalışmalarda gebe diyetinde bazı protein ve diğer değerli öğelerin kaynağı olarak süt ve süt ürünlerinin tavsiye edildiği görülmüştür.

Ayrıca, bu yılın başlarında Chapel Hill'deki North Carolina Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yayınlanan bir çalışmada, gebe kadınların, nöral tüp defekti gibi doğum kusurlarını önlemek için karbonhidratı tüketmeleri gerektiği ortaya çıktı.

Yağlı balığın önemi

Güçlü bebeklerin yanı sıra, PLoS Medicine dergisinde bu yılın başlarında yapılan ayrı bir araştırmada, somon, uskumru, sardalya, alabalık ve ringa balığı içeren yağlı balıkların, yumurta alerjisi olasılığını %30'a kadar azalttığı bulunmuştur.

Uzman, "Esansiyel yağ asitlerinin rolü  fetal beyin gelişiminde de gerçekten önemlidir. ‘' diyor ve ekliyor;

‘'Sardalya, uskumru ve hamsi gibi daha küçük balıklar tercih etmekten endişe edenler için bir açıklama: Balıklarda civa hakkında bazı kaygılar olduğu doğruydu,  ama aslında çalışmalara baktığımızda, yağ asitlerinin  yararı civanın potansiyel zararlı etkilerinden daha ağır basıyordu."

İyi hissetmek için probiyotik alın

shutterstock_388851361.jpg

Hamilelik dahil olmak üzere bağırsak sağlığının önemi , zihinsel ve fiziksel iyilik hali  bağlantılıdır. Yeni bir araştırma, günlük bir probiyotik almanın bebeğin egzama geçirme ihtimalini  %22 azaltabileceğini buldu. Health and Food Supplements Information Servise'den Dr Carrie RUXTON kadınların 36-38 haftalık hamilelikten ve ilk altı aylık emzirme döneminde günlük bir probiyotik takviyesi almaları gerektiğini söylüyor.

Folik asit alın

shutterstock_543889855.jpg

Bazı doğum kusurlarını azaltmanın yanı sıra, Granada Üniversitesi tarafından yapılan uzun süreli bir çalışma, anneleri gebeliğin ilk üç ayında folik asit almış olan çocukların  erken çocukluk döneminde davranış problemleri olasılığını azaltabileceğini buldu. National Health System; kadınların hamile kalmaya çalışırken her gün 400 mikrogram folik asit takviyesi almalarını ve ilk trimesterin sonuna kadar devam etmelerini tavsiye ediyor.

 

Doğal tatlı şeyleri seçin

‘'İlk ve üçüncü trimesterlerde ya da ilk kez ortaya çıkan tatlı isteklerinde tatlı şeylerden kopmak size zor gelebilir. Biraz tatlı yemek  kötü değil, ancak diyetimizi,  doğal olarak tatlı olan yiyeceklerle desteklemek önemli. Sorun, beslenmemizdeki tüm rafine şekerler ve şekerle eklenmiş az yağlı light yiyecekler. Bu dönemde bunlardan kaçınmak önemli. "

Gerçekten de, Amerikan Önleyici Tıp Dergisi'nde yer alan bir raporda, daha yüksek miktarda şeker tüketen hamile kadınların, özellikle öğrenme ve bellekte daha düşük seviyede olan çocuklara sahip oldukları bulunmuştur.

Cannon, şekerli şeyler içmenin en kötü şey olduğunu da  ekliyor. Uluslararası Epidemiyoloji Dergisi'nde yapılan bir araştırmada, anneler günde bir diyet içeceği içtiğinde çocukların yedi yaşında fazla kilolu veya obez olma olasılığı daha yüksek bulundu.

Gebelikte yumurta

Yumurta hamile kadınlar için hiçbir zaman tamamen güvenli değildi ama artık bu durum değişti. Bir kırmızı işaret ile damgalı yumurtalar artık çok düşük bir salmonella riski taşıyor ve bu nedenle de tüketmek için  güvenli sayılıyor.

İyi bir protein kaynağı olmasının yanı sıra, yumurtalar selenyum, demir ve D vitamini açısından zengin kaynaklardır.

D vitamini alın

Pediatrik Obezite'de yayınlanan yakın tarihli bir çalışma, erken gebelikte D vitamini eksikliğinin doğacak olan bebeğin ileriki yaşlarda obez olma olasılığını artırabildiğini göstermiştir.

İngiltere Halk Sağlığı, hamile kadınlar dâhil herkesin D vitamini takviyeleri almasını önermektedir. Gebe kadınların vitamin d gereksinimi artmış olduğundan günde 3000 IU D vitamini, annenin ve bebeğin korunması için optimal bir doz olarak kabul edilmektedir.

D vitamininde baba etkisi

Araştırmalar, bir babanın D vitamini alımının,  çocuğun kavrama yeteneği,  boyu ve kilosu ile ilişkili olduğunu buldu.

Dünyadaki Farklı Hamilelik Diyetleri

shutterstock_36090403.jpg

 

Japonya: Burada çiğ balıklar sağlıklı olarak görülür ve hamile kadınlara suşi verilmemesi fikri gülünçtür.

Hindistan: Bazı Hintli aileler safran yemeğinin beyaz tenli bir çocuk doğurmaya yardımcı olduğuna inanmaktadır. Bunu destekleyecek bilimsel bir kanıt olmasa da, baharat sindirim için iyidir ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Aşırı baharatlı yiyecekler önerilir.

Çin: Annelere dondurma gibi soğuk yiyeceklerden kaçınmaları söylenirken, karpuz, muz ve maş fasulyelerinin negatif bir yin veya enerji içerdiği ve düşüğe neden olabileceği düşünülebilir.

Fransa: Tarihsel olarak, Fransız kadınları, ülkenin sağlık profesyonelleri katılmasa bile, hamileyken, alkol  ve yumuşak peynir tüketirken daha rahat bir tavır sergilerler.

 


Taglar: #gebe #bilim #diyet #yetişkin #kadın #çocuk #değişim #beden #beslenme #bilim #annenin #sağlık #KadınveDoğumUzmanıEmmaCannon #TheFertilityShowLondon #doktor #diyettavsiyesi #sosyalmedya #sebze #tahıl #bakliyat #sigarayıbırakmak #işlenmişgıdalar #besingrupları #sütvesütürünleri #protein #ChapelHill #NorthCarolinaÜniversitesi #nöraltüpdefekti #doğumkusurları #balık #yağlıbalık #PLoSMedicine #dergi #somon #uskumru #sardalya #alabalık #ringabalığı #esansiyelyağasitlerinin #fetalbeyingelişimi #hamsi #civa #zarar #yarar #probiyotik #bağırsak #fiziksel #zihinsel #sağlık #egzama #SağlıkveGıdaTakviyeleriBilgiServisi #Dr.CarrieRuxton #folikasit #GranadaÜniversitesi #NHS #Nationalhealtysystem #trimester #şeker #tatlı #rafine #şekerliçecek #bellek #kilolu #obez #yumurta #salmonella #proteinkaynağı #selenyum #dvitamini #demir #PediatrikObezite #baba #dünya #fransa #japonya #hindistan #çin #suşi #safran #baharat #peynir

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 11.09.2018

Kaynak: The telegraph

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler