Diyetisyen Gözü İle Obezite

Okunma [4828]
Diyetisyen Gözü İle Obezite

 

Diyetisyen Gözü ile obezite

 

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü tarafından, "Diyetisyen Gözüyle Obezite" konulu panel düzenlendi.

 

Akademisyenler sundu

dd34.jpg

 

Panelde, günümüzde her yaştan kişide görülmekte olan ve sıklığı her geçen gün artmakta olan obezite ile ilgili alanlarında uzman akademisyenler tarafından sunumlar gerçekleştirildi. Epidemiyolojik olarak artan obeziteye dikkat çekilen panelde, obezitenin neden yaygınlaştığı, beslenme ile tedavisi ve önlenmesi konularında uzmanların öneriler getirmesi amaçlandı.

 

Obeziteye bağlı hastalıklar ele alındı

 

Obezitenin engellenmesine bağlı olarak diğer kronik hastalıkların gelişme riski de azaltılmakta ve toplum giderlerinde maliyet kısıtlamasına gidilmesinin öneminin vurgulandığı panel, iki farklı oturumda gerçekleştirildi.

 

Sebep ve sonuçlar ortaya konuldu

 

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülden Pekcan "Obezitenin Epidemiyolojisi" ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilgün Karaağaoğlu "Çocukluk Çağı Obezitesi" konuları üzerine sunumlar yaptılar.

Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak "Obezite ve Kardiyovasküler Hastalıklar", Yrd. Doç. Dr. Nazal Bardak "Obezite ve Metabolik Sendrom" ve Yrd. Doç. Dr. Anıl E. Güngör "Obezite ve Kanser" konularını ele aldılar.

LAÜ Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nevin Aktaş ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Besim Özyel'in moderatörlüğünü yürüttüğü ikinci oturumda ise, Doğu Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ceren Gezer "Obezite ve Mikrobiyata" ve Dr. Dyt. Aygün Kuyumcu "Obezite Cerrahisinde Bariatrik Cerrahi" konu başlıkları üzerine bilgiler aktardılar.

 

Ekip çalışmasının önemi vurgulandı

 

Obezitenin yaygınlaşmasını önlemek amacıyla sebeplerine dikkat çekilen panelde, tedavisininde multidisipliner bir yaklaşımla uygulanmasının hem kalıcı başarı elde edilmesi hem de bireyin sağlıklı yaşamını sürdürmesinde etkin olacağına vurgu yapıldı.

 


Taglar: #diyetisyen #gerçekdiyetisyen #obezite #LefkeAvrupaÜniversitesi #LAÜ #SağlıkBilimleriFakültesi #BeslenmeveDiyetetikBölümü #DiyetisyenGözüyle #Panel #Akademisyen #HasanKalyoncuÜniversitesi #UluslararasıKıbrısÜniversitesi #Metabolik Sendrom #Kanser #DoğuAkdenizÜniversitesi #Mikrobiyata #Bariatrik

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 2.08.2018

Kaynak: Üniversite

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler