Çölyak ve Fenilketonüri Hastalarına Ücretsiz Gıda Paketi

Okunma [497]
Çölyak ve Fenilketonüri Hastalarına Ücretsiz Gıda Paketi

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi çölyak ve fenilketonüri hastaları için destek paketi hazırladı.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi çölyak ve fenilketonüri hastaları için destek paketi hazırladı. Aile bütçelerine büyük yük getiren özel gıdalardan oluşan paketlerin dağıtımına başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, özel durumları nedeniyle ömür boyu diyet zorunluluğu olan çölyak ve fenilketonüri hastalarına destek olmaya devam ediyor. Büyükşehir, piyasada zor bulunan ve yüksek fiyatlara satılan gıda ürünlerinden oluşturduğu özel gıda paketlerini dağıtmaya başladı.

2020 yılı içinde toplamda bin 195 hastaya 3 bin 585 gıda paketi ulaştırılacak.

Büyükşehir; un, makarna, irmik, pirinç ikamesi, erişte, yumurta ikamesi, hazır çorba, tarhana, gofret, çikolata, kraker, mısır gevreği gibi gıda malzemelerinden oluşan paketleri hem hastaların hem de derneklerin görüşlerini alarak hazırladı.

 

Hayatlarını kolaylaştırıyor

 

Yılda üç kez İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından dağıtımı yapılan gıda paketleri, günlük yaşamlarında büyük zorluklarla mücadele eden çölyak ve fenilketonüri hastalarının hayatını kolaylaştırıyor. Yıl sonuna kadar gıda paketi desteğinden bin 60 çölyak ve 135 fenilketonüri hastası ücretsiz yararlanacak.

 

Özel beslenme İhtiyacı

 

Çölyak hastalarının glüten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerji ve hassasiyetleri nedeniyle buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahılları içeren gıdalardan uzak durması, fenilketonüri hastalarının da yine özel diyetle beslenmeleri gerekiyor. 


Taglar: #İzmir #Çölyak #Fenilketonüri #DestekPaketi #İzmirBüyükşehirBelediyesi #SosyalHizmetler #ÖzelBeslenme #Glüten #Alerji #Diyet #Diyetisyen

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 16.12.2020

Kaynak: Son Dakika

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler