Çay İçenlerin Beyinleri Daha Sağlıklı

Okunma [1724]
Çay İçenlerin Beyinleri Daha Sağlıklı

 

Aging dergisinde yer alan bir araştırmaya göre, düzenli çay içenlerin, çay içmeyenlere kıyasla, daha sağlıklı beyin işlevlerine sahip olduğu görüldü. 

 

 

Beyin yaşlanmasını engelliyor

 

Psikoloji Anabilim Dalı Yardımcısı Doç. Dr. Lei Feng ;

"Sonuçlarımız, çay içmenin beyin yapısına olumlu katkısının ilk kanıtını sunuyor.  Düzenli olarak çay içmenin beyin organizasyonunda yaşa bağlı düşüşe karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğunu öne sürüyor" diye açıklıyor. 

Geçmişte yapılan çalışmalar, çay tüketiminin insan sağlığına yararlı olduğunu ve olumlu etkilerin duygudurum iyileştirme ve kardiyovasküler hastalıkların önlenmesini içerdiğini göstermiştir. Aslında, Feng'in yönettiği 2017 çalışmanın sonuçları, günlük çay tüketiminin yaşlılarda bilişsel düşüş riskini% 50 azaltabileceğini göstermiştir. Bu keşiften sonra Feng ve ekibi çayın beyin ağları üzerindeki doğrudan etkisini araştırdı.

 

 

Haftada en az 4 kez yaklaşık 25 yıl çay tüketimi

 

Araştırma ekibi  2015-2018 yılları arasında 60 yaş ve üstü 36 yetişkin aldı ve sağlıkları, yaşam tarzları ve psikolojik iyilik halleri hakkında veriler topladı. Yaşlı katılımcılar ayrıca nöropsikolojik testlerden ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yaptırdılar.  Katılımcıların bilişsel performanslarını ve görüntüleme sonuçlarını analiz ettikten sonra araştırma ekibi yeşil çay, oolong çayı veya siyah çayı haftada en az dört kez yaklaşık 25 yıl tüketen bireylerin daha verimli bir şekilde birbirine bağlanan beyin bölgelerine sahip olduğunu buldu. 

"Örnek olarak yol trafiğini düşünün. Beyin bölgeleri arasındaki bağlantılar yol iken, beyin bölgelerini hedef olarak kabul edin. Bir karayolu sistemi daha iyi organize edildiğinde, araçların ve yolcuların hareketi daha verimlidir ve daha az kaynak kullanır. Benzer şekilde, beyin bölgeleri arasındaki bağlantılar daha yapısal olduğunda, bilgi işlem daha verimli bir şekilde yapılabilir. Önceki çalışmalarımızda, çay içenlerin çay içmeyenlere göre daha iyi bilişsel işlevi olduğunu gösterdik. Beyin ağına ilişkin mevcut sonuçlarımız dolaylı olarak, düzenli çay içiminin olumlu etkilerinin bölgeler arası bağlantılarda aksamaları önleyerek ortaya çıkan gelişmiş beyin organizasyonunun bir sonucu olduğunu göstererek önceki bulgularımızı destekliyor "dedi.

Bilişsel performans ve beyin organizasyonu karmaşık bir şekilde ilişkili olduğu için, hafıza gibi fonksiyonların beyin devrelerinden nasıl çıktığını daha iyi anlamak ve yaşlanma sürecinde bilişi daha iyi korumak için olası müdahaleler gibi daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Feng ve ekibi, çayın yanı sıra çaydaki biyoaktif bileşiklerin bilişsel gerileme üzerindeki etkilerini incelemeyi planlıyor.

 


Taglar: #çay #beyin #sağlık #yaşlılık #yeşilçay #siyahçay #polifenol #biliş #bilişsel #beyinbağlantıları

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 22.10.2019

Kaynak: World Economic Forum

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler