Bir Kilo Çöp Getirene Ücretsiz Yemek

Okunma [1591]
Bir Kilo Çöp Getirene Ücretsiz Yemek

 

Hindistan'ın ilk çöp kafesi açıldı. Belediyeye ait olan kafe, hem evsizlere besin sağlamayı hem de sokakları temiz tutmayı amaçlıyor.

 

 

Bir kilo çöp karşılğında bir öğün ücretsiz yemek 

 

Hindistan'daki Çatisgarh eyaletinin Ambikapur şehrinde ülkenin ilk ‘çöp kafe'si açıldı. Yerel yönetimin bir girişimi olan çöp kafenin amacı, hem yoksullara ve evsizlere yemek kaynağı olmak hem de çöp biriktirme alışkanlığını teşvik ederek sokakları temiz tutmak. Kafe, bir kilo çöp karşılığında bir öğün ücretsiz yemek; yarım kilo karşılığında ise zengin bir kahvaltı veriyor. Bu tür çöp kafeler ABD'nin bazı yerlerinde, Avrupa ve hatta Kamboçya'da mevcut. Ancak Hindistan'daki çöp kafeyi özel kılan bir detay var.

 

 

Atıklarla yol inşa edilecek

 

Kafeye getirilen plastik atıklar, Hindistan'ın en temiz ikinci şehri olma unvanına sahip Ambikapur'da düzgün ve sağlam yollar inşa etmek için kullanılacak. Şehirde daha önce de böyle bir çalışma olmuştu. Sadece 800 bin plastik poşet ve asfalt kullanılarak yol inşa edilmişti. Bu yöntem sayesinde hem plastik verimli bir iş için kullanılmış oluyor hem yollar daha dayanıklı hale geliyor hem de yollar sel gibi su hasarlarına karşı daha dirençli oluyor. Şehirlerimizin ne kadar çok çöple dolu olduğunu düşününce, böyle bir girişim kulağa hiç de fena gelmiyor.

Ambikapur belediye başkanı Ajay TIRKEY, projeyi, çöp getirmeleri şartıyla evsizlere barınak sağlayacak şekilde genişletmeyi planladıklarını söyledi.


Taglar: #çöp #yemek #yol #hizmet #ücretsiz #bedavayemek #hindistan #AjayTIRKEY #çöpkafe

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 23.07.2019

Kaynak: Dünya Halleri

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler