Bağırsaklar Neden İkinci Beyin?

Okunma [4677]
Bağırsaklar Neden İkinci Beyin?

 

Hangi organınızda omuriliğinizden daha çok sinir hücresi vardır ve merkezi sinir sisteminizden bağımsız hareket eder?  Bağırsak ilk yanıtınız olmayabilir, ancak bağırsaklarımızda milyonlarca sinir hücresi var ve bu yüzden "ikinci beynimiz" adı verilir. 

 

Sindirim sistemimizin görevi, yediklerimizi işlemenin çok ötesinde 

gutbiota.jpg

 

Sindirim sisteminde yaşayan mikroplar, sağlığımızı çok yakından etkiliyor.  Uzmanlar, bağırsak sağlığımızı geliştirmenin, bağışıklık sistemimize katkıda bulunup bulunamayacağını ve akıl hastalıklarıyla mücadelede yardımcı olup olamayacağını araştırıyor.

 

İşte bağırsaklarımızla ilgili bazı gerçekler:

 

1. Özerk bir sinir sistemi 

 

Bağırsak sağlığı konusunda doktorası bulunan diyetisyen Dr. Megan ROSSİ, "Vücudumuzdaki bütün organlardan farklı olarak bağırsak kendi başına faaliyet gösterebilir. Kendi kararlarını verebilme özerkliği vardır ve ne yapacağını söylemesi için beyine ihtiyacı yoktur" diyor.  Bağırsakların bağımsız aklına Enterik Sinir Sistemi (ENS) denir. ENS, merkezi sinir sisteminden bağımsız çalışabilir ve sadece sindirim sistemini düzenleyen bir alt bölümdür. Sistem bir sinir hücreleri ağıdır ve mideyle sindirim sistemi üzerinde bulunur. 

 

2. Bağışıklık sistemi hücrelerimizin %70 i bağırsaklarda 

 

Dr. Megan ROSSİ'ye göre bağırsak sağlımız bu nedenle, hastalıklara karşı bağışıklığımızı geliştirmemizde hayati önemde.  ROSSİ ayrıca son araştırmalara göre sindirim sorunları yaşamanın, grip gibi sık görülen hastalıklara yakalanma riskini daha da artırdığını söylüyor.

 

3. Dışkımızın yüzde 50'si bakteri 

 

Dışkımız sadece yediklerimizden kalanlar değil.  Aslında dışkıda bulunan bakterilerin bir çoğu vücudumuza yararlı.  Bu nedenle dışkı nakli, bağırsaklarında kötü bakterileri çok fazla artan insanlar için yaşamsal önemde bir tedavi.  Gaita nakli diye de bilinen tedavi, sağlıklı birinin dışkısındaki bakterilerin, bir başka kişiye nakli.  Dışkıyla ilgili merak edilenlerden biri de; ne sıklıkla olması gerektiği. Araştırmalara göre günde üç kereden haftada üç kereye kadar olan bir yelpazenin normal.

 

4. Farklı yiyecekler bağırsak bakterilerinin sağlığını etkiliyor

shutterstock_725572903.jpg

 

Bağırsaklarımız trilyonlarca mikroba ev sahipliği yapıyor.  Önemliler çünkü, belirli gıdaları sindirmemize yardımcı oluyorlar.  Her bir farklı mikrop grubu farklı gıdalarla gelişiyor. Dolayısıyla farklı gıdalar tüketmek bağırsak sağlınızı geliştiriyor.  Dr. ROSSİ "Mikroplarımızın içimizdeki evcil hayvanlarımız olduğunu söylemek istiyorum, beslemeli ve bakmalısınız" diyor.  Sürekli aynı şeyleri yerseniz, bağırsak mikroplarınızın kalitesi düşüyor. 

 

5. Bağırsaklarınız psikolojik durumunuzla bağlantılı 

 

Dr. ROSSİ bağırsak sorunlarınız varsa, stres düzeylerinize baktırmanın iyi bi fikir olabileceğini söylüyor. ROSSİ "Kliniğimde hastalarıma hep günde 15 ila 20 dakika meditasyon öneriyorum. Dört hafta her gün yaptıklarında ve bir alışkanlık haline getirdiklerinde, sadece bununla bile hastalık belirtilerinde iyileşme görülüyor" diye konuşuyor. Bağırsaklarımız ve genel psikolojik sağlığımız arasındaki bağı açıklayan bir unsur da serotoninin tahminen yüzde 80-90'ının sindirim sistemimizde üretilmesi.  Serotonin, bağırsak hareketleri dahil çeşitli vücut faaliyetlerini etkileyen bir kimyasal. Aynı zamanda psikiyatrik rahatsızlıklarla da ilişkili.  Uzun süre stres altında kalmak, serotonin düzeylerini azaltıyor ve duygusal durumumuzu etkiliyor.

 

6. Bazı yiyeceklerin kötü olduğunu düşünüyorsanız, hissetmeye başlayabilirsiniz

 

Bazı insanların hassas mideleri vardır.  Ancak Dr. ROSSİ'ye göre belirli bir yiyecekten korkmaya başlarsanız, yediğinizde belirtiler göstermeye başlayabilirsiniz.  ROSSİ, "Kliniğimde sıklıkla, bir gıdaya karşı geliştirilen inancın, bağırsak sorunlarına yol açtığını görüyorum" diyor.  Birçok kişi alerjik olmasalar da gluten ya da laktozun kendilerine kötü geldiğine inanıyor ve bu gıdaları aldıktan sonra sorun yaşayabiliyorlar. 

 

7. Sindirim sistemi sağlığınızı geliştirebilirsiniz 

 

Dr. ROSSİ'nin tavsiyelerine göre sağlıklı bir bağırsak için şunlar yapılabilir : 

 

  • Farklı gıdalar tüketin ve mikroplarınızı çeşitlendirin. 
  • Belirleyeceğiniz bir yöntemle stresinizi kontrol edin
  • Zaten bağırsak sorununuz varsa alkol, kafein ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun. 
  • Daha iyi uyumaya çalışın. Araştırmalara göre uyku düzeninizi değiştirerek bağırsak mikroplarının döngüsüne de zarar veriyorsunuz.
     

Referanslarımız 

 

 


Taglar: #omurilik #sinirhücresi #merkezisinirsistemi #Bağırsak #ikincibeyin #Sindirimsistemi #mikrop #bakteri #bağışıklıksistemi #diyetisyen #Dr.MeganRossi #EnterikSinirSistemi #ENS #mide #dışkı #dışkınakli #kötübakteriler #Gaitanakli #gıda #psikolojikdurum #sağlık #fayda #Serotonin #stres #gluten #laktoz #alkol #kafein #baharat #uykudüzeni

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 4.10.2018

Kaynak: BBC

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler