Ayçiçek Yağını Kaç Kez Kullanabiliriz ?

Okunma [1067]
Ayçiçek Yağını Kaç Kez Kullanabiliriz ?

 

Pandemi dönemi ile birlikte dünyada başta tarımsal ürünler olmak üzere tüm ürünlerde fiyat artışı yaşanıyor.  Ayçiçek yağı da bu ürünlerin başında geliyor. Hem yurtdışı, hem de yurtiçi fiyatlarda son 3 ayda %40 ı bulan yükseliş gerçekleşti. Market raflarına son zamanlarda oldukça yansıyan bu yükselişin sebebi dünyadaki tarımsal girdiler, enerji, akaryakıt, doğal gaz ve gübre fiyatında yaşanan artış ile doğru orantılı.

 

Dünyada Ayçiçek Fiyatlarındaki Hızlı Artışın Nedeni Nedir?

Tarım Bakanlığı'nın bültenine göre bu durumun en büyük nedeni Covid-19 pandemisi nedeniyle dünyada ayçiçek yağının ikamesi olarak kullanılan Kanola yağının üretiminin düşmesi. Böylece talep ayçiçek yağında yoğunlaştı. Ancak Türkiye'de iç tüketimin akacağı bir başka ikame ürün bulunmadığı için geniş kesimler çaresiz kalmış durumda. 

 

Tasarruf Yaparken Sağlığı İhmal Etmeyin

Durum böyle olunca bireyler ayçiçek yağını tasarruflu olarak tekrar tekrar kullanmaya yöneliyor. Tabii ki tasarruf yaparken sağlığı da ihmal etmemek gerekiyor. 

 

Ayçiçek Yağını Nasıl Yeniden Kullanabiliriz?

Ayçiçeği yağı kızartmalarda, pişirilen yemeklerde ve soslarda kullanılabilir. Kızartma yaparken en fazla 3 kez kullanmalıyız. 3 kullanımdan sonra yağın içinde yoğunlaşma meydana geleceği için sağlık açısından olumsuz sonuç verir. Özellikle kabak ve patlıcan gibi kararmalara neden olan sebzeleri kızartıyorsak, her kullanımdan sonra mutlaka süzmeliyiz. Eğer yağın içinde kızarmış parçalar kaldıysa, bu yağı sadece 2 kez kullanmalıyız.  

 

Atık Yağları Nereye Dökeceğiz?

Kızartma yağlarının kullandıktan sonra lavaboya dökülmemesi gerekiyor. Peki, dökmeyeceğiz de ne yapacağız?' derseniz, pet şişede biriktirip "Alo Atık Hattı"nı arayabilirsiniz. Türkiye'nin neresinde olursanız olun; 444 28 45 numaralı telefondan çıkan görevliye adresinizi vermeniz yeterli. Birlikte belirleyeceğiniz zaman diliminde görevliler gelip atık yağlarınızı alıyor. Yalnız evinize gelebilmeleri için en az 5 litre birikmesi gerekiyor.

 

 


Taglar: #ayçiçek #yağ #ayçiçekyağı #oil #atıkyağ

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 28.11.2021

Kaynak: Derleme Haber

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler