Astronotların Uzay Diyeti

Okunma [2273]
Astronotların Uzay Diyeti

 

Birkaç arkadaşınızla bir haftadan fazla kamp yaptığınızı düşünün. Bol yiyecek ve yemek pişirmek ve yemek için aletlerin olduğundan emin olun. Yiyeceklerin düzgün bir şekilde saklanması ve bozulmasını önlemek için bozulamaz olması gerekir. Yemeğinizi bitirdikten sonra veya kamp gezinizin sonunda, tüm eşyalarınızı toplayacak ve evinize binmeden hemen önce çöplerinizi uygun bir şekilde atacaksınız.

 

 

Fırın var ama buzdolanı yokAstronotlar uzaya giderken temelde aynı şeyi yaparlar. Hazırlık gıda türüne göre değişir. Bazı yiyecekler, kekler ve meyve gibi doğal formlarında yenilebilir. Diğer yiyecekler, makarna ve peynir veya spagetti gibi su eklemeyi gerektirir. Tabii ki, uzay istasyonunda yiyecekleri uygun sıcaklığa ısıtmak için bir fırın sağlanır.

Uzayda buzdolabı yoktur, bu nedenle özellikle uzun görevlerde bozulmayı önlemek için uzay yiyecekleri uygun şekilde saklanmalı ve hazırlanmalıdır.

Ketçap, hardal ve mayonez gibi çeşniler sağlanır. Tuz ve biber mevcuttur, ancak sadece sıvı formdadır. Çünkü astronotlar uzayda yiyeceklerine tuz ve karabiber serpemezler. Tuz ve karabiber yüzer. Hava deliklerini tıkamaları, ekipmanı kirletmeleri veya bir astronotun gözlerine, ağzına veya burnuna takılma tehlikesi vardır.

 

 

Astronotların Kalori GereksinimiAstronotlar günde üç öğün yemek yerler: kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri. Beslenme uzmanları, astronotların yediği yiyeceklerin dengeli bir vitamin ve mineral kaynağı sağlamasını sağlar.

 Astronotlar için kalori gereksinimleri farklıdır. Örneğin, küçük bir kadın günde sadece yaklaşık 1.900 kaloriye ihtiyaç duyarken, büyük bir adam yaklaşık 3.200 kaloriye ihtiyaç duyacaktır. Bir astronot, meyve, fındık, fıstık ezmesi, tavuk, sığır eti, deniz ürünleri, şekerleme, kekler, vb. Gibi birçok yiyecek arasından seçim yapabilir.

 

Yaş: 45     Boy: 183 cm       Kilo: 91 kilo
Erkek Astronot Denklemi: BMR = 66.5 + (13.75 x kg) + (5.003 x boy) - (6.775 x yaş)

 

Yaş: 42     Boy: 157 cm       Kilo: 55 kilo
Kadın Astronot Denklemi: BMR = 655.1 + (9.5663 x kg) + (1.85 x boy) - 4.676 x yaş)

 

 

Egzersiz yok (TV, bilgisayar oyunları, oturma) ________ x 1.2 = __________kcal
Orta egzersiz (egzersizler, spor ________ x 1.55 = __________kcal
Haftada 3-5 gün)
Çok aktif (sıkı egzersiz, ağır iş) ________ x 1.9 = __________kcalDünyada olduğu gibi, uzay gıdaları tek kullanımlık paketler halinde gelir. Astronotlar yemek yemeyi bitirdikten sonra paketlerini atmalıdır. Bazı ambalajlar aslında yiyeceklerin uçmasını önler. Gıda ambalajı, esnek ve kullanımı daha kolay olacak ve ayrıca gıda kaplarını saklarken veya atarken alanı en üst düzeye çıkaracak şekilde tasarlanmıştır.

 

İzlemekten hoşlanabiileceğiniz linkler : 

 


Taglar: #uzay #astronot #beslenme #diyet #diyetisyen #yemek #food #spacefood

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 03.06.2020

Kaynak: NASA

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler