Antibiyotikler Bağırsak Florasına Kalıcı Hasar Verebiliyor

Okunma [2877]
Antibiyotikler Bağırsak Florasına Kalıcı Hasar Verebiliyor

 

Güçlü bir antibiyotik kullanan kişilerin sindirim sistemindeki faydalı bakterilerinin bir kısmının tamamen yok olduğu görüldü.

 

 

Ağır antibiyotikler mikrobiyomu etkiliyor

 

Sindirim sistemimizdeki bakterilerin oluşturduğu mikrobiyomun sağlığımız üzerindeki etkilerinin önemini yeni yeni anlamaya başlıyoruz. Bazı araştırmacılar ise antibiyotik kullanımının, sindirim sistemi bakterileri üzerindeki etkisini inceliyor. Yeni bir araştırma, ağır bir antibiyotik tedavisinin ardından mikrobiyoma ne olduğunu inceledi. Nature'da yayınlanan makaleye göre çoğu bakterinin tedavinin ardından yeniden çoğaldığı görülürken bazılarının tamamen yok olmuş olabileceği düşünülüyor.

 

 

Bazı yararlı bakteriler geri dönüşsüz biçimde yok oldu

 

shutterstock_732555778.jpg

 

Araştırmacılar 12 adet sağlıklı erkek katılımcıya dört gün süren bir antibiyotik tedavisi uyguladı. Bu antibiyotikler vücuttaki bakterilerin neredeyse tamamını yok etmek üzere geliştirildi. Katılımcılar daha sonra altı ay boyunca incelendi. Çoğu sindirim sistemi bakterisinin bir buçuk ayın sonunda yenilendiği görüldü. Ancak normalde sıkça görülen dokuz adet bakteri türü altı ayın sonunda bile yenilenmemişti. Araştırmacılar bu bakterilerin eksikliğinin herhangi bir sağlık problemine yol açıp açmadığını bilmiyor. Ancak sindirim sistemi bakterilerindeki değişikliklerin hayatın geri kalanında geçerli olacak sonuçlara yol açabileceği ifade ediliyor.

Araştırmacılar vücudumuzun bakteri popülasyonunu yenilemesinin genel sağlık açısından iyi bir haber olduğunu ancak bazı bakterilerin tamamen yok olması ihtimalinin incelenmesi gerektiğini savunuyor. Çoğu batı ülkesindeki insanların sindirim sistemi bakterilerinin Afrika ya da Amazonlarda yaşayan yerel halkın bakterilerine göre daha az çeşitli olduğu biliniyor. Bunun sebebi kullanılan antibiyotiklerin bazı bakterileri yok etmesi olabilir.

 

 

Aşırı antibiyotik kullanımının tehlikeleri

 

Bu araştrımadan elde edilen sonuç, çok fazla antibiyotik kullanımının sadece süper bakteriler yaratmakla kalmadığı aynı zamanda sindirim sistemimizde de kalıcı değişiklere yol açabileceği şeklinde. Sağlıklı ve çeşitli bir sindirim sistemi mikrobiyomuna sahip olmak için antibiyotiklerden sonra biraz da probiyotik almak yeterli olmuyor. Hatta bazı probiyotiklerin çeşitli istenmeyen yan etkileri olduğu da biliniyor. Yok olan bir mikrobiyomu yeniden oluşturmanın en etkili yöntemi, tedaviye başlamadan önce hastadan alınan dışkı örneğinin tedaviden sonra yeniden hastaya verilmesi olabilir.

Neticede yapmamız gereken şey antibiyotik kullanırken çok daha dikkatli olmak. Antibiyotikler birçok hastalıktan korunmamıza yardımcı olabilir ama gereğinden fazla kullanıldığında uzun vadede faydasından çok zararını görebiliriz. 


Taglar: #antibiyotik #sindirimsistemi #faydalıbakteriler #mikrobiyom #sağlık #antibiyotiktedavisi #mikrobiyota #hayat #bakteri #bakteripopülasyonu #probiyotik #dışkı

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 18.12.2018

Kaynak: Dünya Halleri

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler