Antibiyotik Direnciyle Savaşmanın Yolu Bulundu

Okunma [1688]
Antibiyotik Direnciyle Savaşmanın Yolu Bulundu


Rusya Devlet Uygulamalı Mikrobiyoloji ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi'nden bilimciler, antibiyotiklere karşı dirençli bakterilerle savaşmak için bir yöntem geliştirdi.

 

 

Enzimler sayesinde gerçekleşiyor

 

Uzmanların ‘Bilim ve Üniversiteler' adlı ulusal proje çerçevesinde patojenik bakterilerin polisakkarit kapsülünü parçalayabilen bakteriyofaj enzimlerinin iyileştirici (terapötik) etkinliğine ilişkin başarılı bir araştırma yaptıklarını belirtildi. 

Araştırma kapsamında hastane ortamında en yaygın bakterilere karşı aktif olan ve antibiyotiklere dirençli ilaçların Acinetobacter baumannii ve Klebsiella pneumoniae adlı deneysel örnekleri geliştirildi.

Uzmanlar, şu anda antimikrobiyallere karşı çoklu dirençli bakteri suşlarının sayısının, yayılmasını kontrol etmenin yeni yöntemlerinin aranmasını gerektirdiğini vurguladı.

Deneyler kapsamında uzmanlar, enfeksiyon tedavisi sırasında enzimlerin iyileştirici etkinliği hakkında ikna edici veriler elde etmeyi başardı. Çok spesifik olduklarından dolayı söz konusu enzimlerin antibiyotiklerle kombinasyonlar da dahil olmak üzere karmaşık ilaçlar şeklinde kullanılmaları öngörülüyor.


Taglar: #antibiyotik #direnç #ilaç #hastalık #sağlık #sağlıklıyaşam

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 3.02.2023

Kaynak: Sputnik

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler