Alzheimer Riskini Azaltan 5 Şey

Okunma [1204]
Alzheimer Riskini Azaltan 5 Şey

 

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, alzheimer hastalığı ihtimalini yüzde 60 oranında azaltan yaşam tarzı önerileri sundu.

 

 

5 alışkanlık bir araya gelirse risk azalıyor

 

Bu araştırma, alzheimer riskini azaltacak beş öneri sundu. Los Angeles'ta düzenlenen Alzheimer Birliği Uluslararası Konferansı'nda sunulan araştırma, beş alışkanlığı bir araya getirmenin alzheimer riskini yüzde 60 oranında azaltabildiğini öne sürüyor.

 

 

İlaçların yanında yaşam tarzı değişikliği önemli 

 

Rush Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yapılan araştırma kapsamında, 10 yıl boyunca 2 bin 765 katılımcı izlendi. Katılımcıların hepsi ya Chicago Sağlık ve Yaşlanma Projesi'ne (CHAP) ya da Rush Hafıza ve Yaşlanma Projesi'ne (MAP) kaydolan yaşlı yetişkinlerdi.

Son on yıldır yapılan araştırmalar, değiştirilebilir yaşam tarzı faktörlerinin bilişsel zayıflama riskini önemli ölçüde azaltabildiğine işaret ediyor. Araştırmacılar, tıpkı kalp hastalığında olduğu gibi, alzheimer ile savaşmak için de hem ilaçların kullanıldığı hem de yaşam tarzı değişiklikleri içeren bir yaklaşım izlenmesi gerektiğini söylüyor.

 

 

Beslenme biçimlerinden, bilişsel beceleriler için yapılan aktivitelere kadar incelendi 

 

Rush araştırma ekibi, katılımcıların yaşam tarzlarını beş ölçüte göre değerlendirdi: beslenme biçimleri, egzersiz yapma alışkanlıkları, sigara içip içmemeleri, alkol tüketimleri ve bilişsel becerileri harekete geçiren aktivitelerle etkileşimleri. Daha sonra her bir faktöre puan verdiler. Eğer katılımcının o kategorideki davranışı sağlıklıysa 1, sağlıksızsa 0 puan verildi.

Sebze, meyve, tam tahıl, deniz ürünleri, zeytin yağı, tavuk, fasulye yiyen; tereyağı, kırmızı et, şekerleme ve kızartılmış yiyeceklerden kaçınan yüksek kaliteli beslenme biçimine sahip kişiler 1 puan kazanmış oldu. Haftada en az 150 dakika egzersiz yapan (yürüyüş, yüzme, bisiklete binme vb.) katılımcılara da 1 puan verildi. Sigara içmeyen, alkol tüketimini günde bir kadeh şarapla sınırlayan, düzenli şekilde (haftada 2-3 kez) gazete okuyan, kütüphane ziyareti yapan, satranç gibi oyunlar oynayan bireylere de 1 puan verildi.

Puanları değerlendiren araştırma ekibi, 4 ya da 5 puan alan katılımcıların, alzheimer hastalığına yakalanma ihtimalinin 0 ya da 1 puan alan katılımcılara göre yüzde 60 daha az olduğunu fark etti. Sonuçların cinsiyete ya da ırka göre değişmediği belirtildi.

 

 

Geçtiğimiz yıl alzheimer hastalığının maliyeti 1 trilyon Dolar idi

 

2018 Dünya Alzheimer Raporu'na göre, dünya genelinde 50 milyon insan alzheimer hastalığından muzdarip ve bu rakamın 2050 yılına kadar üç kat artacağı tahmin ediliyor. 2018 yılında dünya genelinde alzheimer hastalığının maliyeti yaklaşık 1 trilyon Dolar idi.

 

 

Bu alışkanlıkların 2'si bile riski %27 azaltıyor

 

Araştırmanın ortaya koyduğu dört-beş sağlıklı yaşam alışkanlığının hepsini hayatınıza uygulayamıyorsanız bile bir iki tanesini benimsemek alzheimer ihtimalini yüzde 27 azaltıyor. Yaşlı insanların daha fazla yeşil yapraklı sebze tüketmesi, kırmızı et yerine tavuk yemesi ve kızarmış yiyeceklerden olabildiğinde uzak durması tavsiye ediliyor. Tavsiyeler arasında bol bol yürüyüş yapılması ve kitap okunması da var.


Taglar: #araştırma #alzheimerhastalığı #alzheimer #yaşamtarzı #diyet #beslenme #AlzheimerBirliğiUluslararasıKonferansı #RushÜniversitesi #CHAP #MAP #egzersiz #santranç #sebze #meyve

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 19.07.2019

Kaynak: Düya Halleri

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler