Akdeniz Diyeti Beyni Koruyor

Okunma [864]
Akdeniz Diyeti Beyni Koruyor

 

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan yeni bir araştırma, Akdeniz diyeti uygulayan kişilerin batı usulü geleneksel diyetleri benimseyenlerden beyin yaşlarının 6 yıl daha genç olduğunu gözler önüne serdi. Fakat bu diyeti yaparken kuralları ihlal edenlerin sadece kilo verememekle kalmayıp aynı zamanda bu diyetin bilişsel yetilere olan faydalarından da yoksun kaldığı ortaya çıktı.

Rush Üniversitesi Tıp Merkezi, Batı ülkelerindeki işlenmiş et, kızartmalar ve diğer sağlıksız yiyeceklerin Akdeniz diyetine eklenmesinin, bu diyetin bilişsel gerilemeyi yavaşlatma kapasitesini ortadan kaldırdığını belirtti.

"Sebze, meyve, balık ve tahıl gibi gıdalara ağırlık veren bir rejim kişinin sağlığı üzerinde olumlu bir etki yapar" diyen Epidemiyolog Puja Agarwal, Ancak kızarmış yiyecekler, tatlılar, rafine tahıllar, kırmızı et ve işlenmiş et ile birleştirildiğinde, diyetin Akdeniz kısmını yemenin faydalarının azaldığını gözlemledik" açıklamasında bulundu.

 

"Akdeniz diyetleri zihni bilişsel olarak daha genç tutabilir"

 

Sonuçlar Akdeniz diyetine sıkı sıkıya bağlı olan katılımcıların en yavaş bilişsel gerileme oranlarına sahip olduğunu ortaya koydu.

2019'da uygulanması en kolay ve en sağlıklı diyet: Akdeniz mutfağı

Araştırmadaki diğer bir ilginç bulgu ise Batı diyetinden daha fazla ürün alan katılımcıların sağlıklı yiyecekler yemekten hiçbir bilişsel fayda sağlayamadığı idi. Bunun sonucunda ise Akdeniz diyetine bağlı kalan insanların beyinlerinin Batı diyetindeki akranlarından neredeyse altı yaş daha genç olduğu görüldü.

"Yeşil yapraklı sebzeleri, diğer sebzeleri, meyveleri, zeytinyağını ve balıkları diyetlerimize ne kadar çok katarsak, yaşlanan beyinlerimiz ve bedenlerimiz için o kadar iyi" diyen Agarwal, araştırmaların, kırmızı ve işlenmiş et, kızarmış yiyecekler ve düşük tam tahıl alımının, ileri yaşlarda daha yüksek hızlı bilişsel gerileme ile ilişkili olduğunu gösteriyor" diyerek sağlıksız gıdaların insan hayatından çıkarılması gerektiğini ifade ediyor.

 

Araştırmaya 5 binden fazla ileri yaşlı kişi katıldı

 

1993'ten 2012'ye kadar 65 yaşın üzerindeki 5 binden fazla Chicagolunun katıldığı çalışmada, temel düşünme ve hafıza becerilerinin nasıl ilerlediğinin görülmesi için bu kişilere her üç yılda bir bilişsel testler yapıldı. Grup ayrıca 144 farklı gıdayı ne sıklıkla tükettiğini de bildirdi.

Çalışmada bakılan diğer bir konu da katılımcıların klasik Akdeniz diyetini ne kadar yakından takip ettiğiydi. Meyve, sebze, baklagiller, zeytinyağı, balık, patates, tahıllardan oluşan yeme tarzına kişilerin öğünlerine tipik bir Batı diyetinden kaç öğe ekledikleri değerlendirildi.


Taglar: #Amerika #Akdenizdiyeti

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 1.02.2021

Kaynak: Euro News

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler