3 Kanserden Biri Önlenebilir

Okunma [2667]
3 Kanserden Biri Önlenebilir

 

Vücut ağırlığı ve vücut yağ oranının artması, endokrin ve metabolik değişikliklerle karakterize olup çok sayıda kronik hastalıkla ilişkili olduğu bildirilmektedir. Çeşitli kanser türleri de bu hastalıklardandır. Aşırı kilolu ve obezite dünyada ölüm için önde gelen risk faktörleridir. İngiltere Kanser Araştırma Kurumu'nun (Cancer Research UK) yaptığı araştırmaya göre kanser vakalarının üçte biri (135 bin vaka) aslında önlenebilir.

 

Kanserin en büyük nedenleri : sigara ve fazla kilo

shutterstock_121663453.jpg

 

İngiltere Kanser Araştırma Kurumu'nun yaptığı araştırmada, günümüzde kadınlarda görülen kanserin %12'sinin sigara içmeye ve %7'sinin aşırı kiloya bağlı geliştiği vurgulanırken, 25 yıl içinde bu oranların değişeceği açıklandı.

Gelecek yıllarda sigara içme oranının azalması ancak obezite oranlarının artmasının beklendiği belirtilen araştırmada, 2035 yılına kadar kadınlarda görülen kanserin %10'unun sigara içmeye ve %9'unun aşırı kiloya bağlı gelişeceği tahmin edildi.

Araştırmada, 2043 yılına kadar ise kadınlarda obezitenin tetiklediği kanserlerin ilk sıraya yerleşebileceği aktarıldı.

 

Obezite 13 farklı kansere neden oluyor

Canser Research UK verilerine göre aşırı kilolu ve obez olmak  13 farklı kanser (özofagus, mide, bağırsak, karaciğer, pankreas, safra kesesi, meme, rahim, yumurtalık, böbrek, tiroid, miyeloma ve meningioma) riskini arttıran faktörler olarak belirlendi.

Uterus, böbrek ve bağırsak kanserlerin insidansı aşırı kilo ve obezite prevelansının artmasına bağlı olarak artıyor. Aşırı kilolu ve obezite prevalansındaki mevcut eğilimler devam ederse, kanser insidansının daha da artması bekleniyor.  Dünya çapında kanser insidansı ve mortalite, diğer faktörlerin yanı sıra aşırı kilolu ve obezitenin prevalansını yansıtmaktadır.

 

Az lif kanserin önlenebilir bir nedeni

shutterstock_1037908300.jpg

 

Araştırmacılar kanserin bazı risk faktörlerini azaltarak kanserin önlenebileceği görüşünde. Alkol almak ve az lifli yiyecek tüketmek kanserin nedenleri arasında gösteriliyor. Bu yüzden kişilere; alkol alımınızı kısıtlayın ve sebze, meyve, tam tahıllı ürünler gibi liften zengin gıdaları sofranızdan eksik etmeyin uyarısı yapılıyor. İngiltere bu önerilere ek olarak televizyonlarda sağlığı kötü yönde etkileyecek abur cubur reklamlarına kısıtlama getirmiş durumda. 

 

Kanserden Korunma Yolları:

İşte Amerika Kanser Araştırma Enstitüsü'nün kanserden korunmak için verdiği öneriler..

1. Senin için sağlıklı olan kiloda kal.

2. Fiziksel aktiviteni eksik etme. Hareket et!

3. Tam tahılları, sebzeleri, meyveleri ve kurubaklagilleri ye.

4. Fast food ve işlenmiş ürünlerin çok nadir tüket.

5. Kırmızı et ve şarküteri ürünlerini daha az tüket.

6. Şeker ile tatlandırılmış içeceklerin ve alkolun tüketimini sınırlandır.

7. Gereksiz takviye kullanma.

8. Sigaradan kaçın, güneşlenirken aşırıya kaçma. 

 

 


Taglar: #obez #aşırıkilo #fazlakilo #obesity #yağoranı #kronikhastalık #endokrin #metabolizma #kanser #kansertürleri #ölüm #obezite #prevalans #insidans #CancerresearchUK #özofaguskanser #midekanser #bağırsakkanser #karaciğerkanseri #pankreaskanseri #safrakesesikanseri #memekanseri #rahimkanseri #yumurtalıkkanseri #böbrekkanseri #tiroidkanseri #Uterus #mortalite #morbitite

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 22.09.2018

Kaynak: BBC

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler