10 Yıl Abur Cubur Yedi, Kör ve Sağır Oldu

Okunma [1348]
10 Yıl Abur Cubur Yedi, Kör ve Sağır Oldu

İngiltere'de 17 yaşındaki bir genç erkek, yaklaşık son 10 yıldır 'abur cubur yemekten' kör ve sağır oldu. 

 

 

Beyaz ekmek, işlenmiş et, patates kızartması... 

 

Doktorlar, iç hastalıklarını derledikleri raporda yer verdikleri vakada, gencin patates cipsi, patates kızartması, beyaz ekmek ve işlenmiş et ağırlıklı beslenmesi sonucu, 15 yaşından itibaren görme ve işitme kaybı yaşamaya başladığını yazdı. 

Gençte, sürekli abur cubur tüketimi sonucu vitamin eksikliği görüldü, bu da gencin beslenmeye dayalı optik nöropati (sinir rahatsızlığı) yaşamasına neden oldu. Bu rahatsızlık daha çok, çocukların yetersiz beslendiği gelişmekte olan ülkelerde görülüyor.

 

 

Adı açıklanmayan gencin tedavisini yapan Bristol Üniversitesi Ulusal Sağlık Hizmetleri'nde görevli Dr. Denize ATAN, zayıf beslenme ile görme kaybı arasındaki bağa dair yeterince farkındalık olmadığını söyledi.

 

 

Yorgunluk şikayeti ile gitti

 

Genç, 14 yaşındayken önce 'yorgunluk' şikâyetiyle doktora göründü. 'Yemek seçici' olarak biliniyor, herhangi bir ilaç almıyordu, başka bir sağlık sorunu da yoktu. Ama kan testleri gencin B12 eksikliğinden kansızlık yaşadığını ortaya koydu. Bu da yorgunluğa neden olan bir etken. 


Taglar: #genç #görme #işitme #kör #sağır #beslenme #besin #gıda #aburcubur #junkfood #kötü #malnitrisyon #kötübeslenme #içhastalıkları #eksiklik #vitamin #mineral #vitaminmineraleksikliği

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 03.09.2019

Kaynak: BBC

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler